Sarp Haberleri Haberleri Tümü
banner156

Batum'a Gidecekler Dikkat

Batum Başkonsolosluğu, Gürcistan'a geçişler hakkında bilgilendirme metni yayınladı. İşte açıklamalar :

Gürcistan kara sınır kapılarının 1 Haziran'dan itibaren açılacağı, Gürcistan'a karayoluyla girmek isteyen kişilerin aşı sertifikası (tam doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş sağlayabileceği; bununla beraber, aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan'a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekeceği, ülkeye karayoluyla giriş yapacakların ayrıca kendi ülkelerinden veya Gürcistan'dan temin edilmiş sağlık sigortasına sahip bulunmalarının zorunlu olduğu duyurulmuştu.
Gürcistan Sarp sınır kapısının (Gürcistan saati ile) 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet vereceği, Gürcistan sınır makamlarının sağlık sigortasının yanısıra havayolu ile gelişlerdeki gibi doldurularak çıktısı alınmış formu da talep edecekleri öğrenilmiştir.
Bahsekonu formun bağlantısı aşağıda ihtiyaten tekrar sunulmaktadır.

https://registration.gov.ge/pub/form/8_protocol_for_arrivals_in_georgia/tk6157/

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.
Gürcistan ile kara sınır kapılarından belirli şartlar dahilinde yolcu geçişlerine izin verilmeye başlanmasına ilişkin olarak Başkonsolosluğumuzca geçtiğimiz günlerde bilgilendirmede bulunulmuştu. Konuya ilişkin olarak dün gece (31 Mayıs) yayınlanan Kararnameler ve alınan ilave bilgiler ışığında yeni düzenlemenin ayrıntıları aşağıda sunulmaktadır:
- Gürcistan’ın Sarp (TR), Kazbegi/Verkhny Lars (RF), Kırmızı Köprü (AZ) ve Sadakhlo (ERM) Sınır Kapılarından bugünden (1 Haziran) itibaren yolcu geçişlerine izin verilmeye başlanmıştır. Türkgözü ve Çıldır-Aktaş Sınır Kapıları bu aşamada sözkonusu uygulama kapsamında değildir.
- Gürcistan'a karayoluyla girmek isteyen kişiler, aşı sertifikası (tam doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş sağlayabilmekte; bununla beraber, aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan'a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekmektedir. Her halükârda, karayoluyla giriş sadece aşı sertifikası ibrazıyla mümkün olmadığından, aşı olan vatandaşlarımızın da girişten önce bir kereye mahsus olmak üzere PCR testi olmayı ihmal etmemeleri önem taşımaktadır.
- Mevcut tüm aşı çeşitleri Gürcü makamlarınca kabul edilmektedir.
- Sarp Sınır Kapısı 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet verecektir.
- Gürcü sınır makamlarınca, Gürcistan’a karayoluyla giriş yapmadan evvel, havayolu girişlerinde de geçerli olan, aşağıdaki adresten ulaşılabilen giriş formunun doldurarak gelen cevabi e-postanın çıktısının hudut makamlarına ibraz edilmesi istenmektedir. https://registration.gov.ge/pub/form/8_protocol_for_arrivals_in_georgia/tk6157/ (Formu doldururken çıkış noktası olarak Türkiye’nin seçilmesi durumunda “only air travel” ibaresi hâlen görülebilmekle birlikte, form karayolu girişleri için de geçerli olup, vatandaşlarımızın sözkonusu ibareyi dikkate almalarına gerek bulunmamaktadır.)
- Gürcistan’a giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına Kovid-19 tedavisini kapsayan ve Gürcistan’da geçerli bir özel sağlık sigortası temin edilmesi tavsiye olunmaktadır (sağlık sigortasının bu aşamada zorunlu tutulmadığı öğrenilmiştir).
- Gürcistan’a havayoluyla girişlere dair mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Havayoluyla giriş sağlamak isteyen vatandaşlarımız, karayolu girişlerinden farklı olarak, sadece aşı sertifikalarını ibraz ederek PCR testine gerek duymaksızın Gürcistan’a giriş yapabilmekte; sertifika sahibi olmamaları halinde son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz edip, girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olma koşuluyla giriş sağlayabilmektedirler.
- Gürcistan’a giriş yapacak vatandaşlarımızın pasaport hamili olmaları gerekmemekte olup, T.C. Kimlik ile giriş hâlen mümkündür.
- Vatandaşlarımızın şahsi araçlarını Gürcistan’a getirebilmeleri yine Kovid-19 pandemisi öncesi geçerli ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde mümkündür.
- TIR sürücüleri ve diplomatik personel yukarıda kayıtlı uygulamalardan muaf tutulmuştur.
Saygıyla duyurulur.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz