Artvin Haberleri Haberleri Tümü

Cam Seyir Teras Projesi Tamam

 CamSeyirYakında-2Artvin’in Türkiye’nin en önemli turizm cazibe merkezlerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.


Artvin Valisi Kemal Cirit, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Artvin’deki Hatila Vadisi Milli Parkı’nda yaptırılan ve 220 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek cam seyir terasında incelemelerde bulundu.Şehir merkezinde yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan seyir terasına gitmek üzere makam aracıyla yola çıkan Vali Cirit, bir süre sonra aracından inerek yolun geri kalan 6 kilometrelik kısmını yaya olarak yürüyerek seyir terasına ulaştı.

Cep telefonu ile bölgedeki çiçek, ağaç ve doğa ile seyir cam terasını fotoğraflayan Vali Cirit, incelemelerini adeta ölümsüzleştirdi.

Seyir terasının üzerine çıkan Vali Cirit, bir süre muhteşem doğayı seyretti. Seyir terasını gezmeye gelen vatandaşlarla sohbet eden Vali Cirit, hatıra fotoğrafı çekinmeyi de ihmal etmedi.Resmi Açılışı Yapılacak
İncelemelerin ardından Vali Cirit, yaptığı açıklamada, Artvin’in Türkiye’nin en önemli turizm cazibe merkezlerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Seyir terası inşaatının bir yıl gibi kısa sürede tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde resmi açılışıyla birlikte hizmete açılacağını belirten Vali Cirit, “Hatila Milli Parkı ilimizin en önemli noktalarından birisi olması hasebiyle Türkiye’nin en yüksek seyir terası bu bölgeye inşa edildi. Daha şimdiden hafta içinde günlük 500, hafta sonlarında ise yaklaşık 1000 kişinin ziyaret ettiği önemli turizm alanlarından birisi haline geldi. Alternatif turizmin çok önemli bir merkezi durumunda olan Artvin’in seyir terası ile ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunarak yakın bir zamanda bölgenin cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum.” dedi.

CamSeyirYakında-3Ziyaretçilerini Kendine Hayran Bırakıyor
Artvin’in 3 milli parkı bağrında barındırdığını, bunlardan birinin de seyir terasının bulunduğu Hatila Milli Parkı’nın bulunduğu alan olduğunu anımsatan Vali Cirit,” Artvin, ülkemizde en çok milli parkı bulunan illerin başında gelmektedir. Artvin, zengin flora ve faunası ile ülkemizi çeşitli platformlarda temsil eden bir il konumundadır. Türkiye’nin en yüksek seyir terasının ilimize kurulması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmalar neticesinde muhteşem doğası, kayalık alanı, orman zincirini içerisinde barındıran Hatila Milli Parkı’na inşa edilmesine karar verdik. Seyir terasına yaya olarak ulaşmak isteyen ziyaretçilerin adrenalin isteği olması gerekiyor. Bu bölge ekstrem alanlarda kurulan bir alan. Yol güzergâhı boyunca muhteşem doğa manzarası sizlere eşlik edecek ve dolayısıyla yolda yürürken adrenalin kazanma imkânı da bulacaksınız” diye konuştu.
Vali Cirit, yerli ve yabancı turistleri Artvin’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını da kaydetti.

Yılda 100 Bin Kişinin Ziyaret Etmesi Bekleniyor
İl merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan Sıkıldım Kayası mevkisinde 490 metre rakımda, Hatila Deresi’nden ise 220 metre yükseklikte sarp kayalara monte edilen seyir terasının yaklaşık bir ay önce hizmete girmesinin ardından ziyaretçi akınına uğruyor.

Hatila Vadisi Milli Parkı sahasında kaya birleşim noktasından 15 metrelik mesafeye uzanan cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişlikte inşa edildi. 50 metrekare genişliğinde cam alana sahip seyir terasın hizmete açılmasıyla birlikte yılda yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Kaynak: PATİKA

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz