Türkiye’de Başkanlık Sistemi ve Yerel Yönetimler Konferansı yapıldı.

Birliğimizce 29 Aralık Perşembe günü “Türkiye’de Başkanlık Sistemi ve Yerel Yönetimler” konulu konferans düzenlendi. Konferans Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN katıldı.

30 Aralık 2016 Cuma 15:22
Türkiye’de Başkanlık Sistemi ve Yerel Yönetimler Konferansı yapıldı.
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Birlik Başkanımız ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU yaptı.


Açılış konuşmasında, son dönemlerde ülkemizin gündemini meşgul eden bir konu olan başkanlık sistemi ile ilgili olarak düzenlenen konferansın çok faydalı olacağına inandığını ifade etti. Konu ile ilgili olarak zihinlerde bazı soru işaretlerinin olduğunu, bu ve benzeri toplantılarla bu soruların karşılık bulacağını söyleyen Başkan, ülkenin bir rejim değişikliği değil hükümet sistemi değişikliği aşamasında olduğunu belirtti.
  Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN’a da katılımı ve verdiği katkı için teşekkür ederken, böyle bir organizasyonun gerçekleştirilmesinde emek veren Birlik Genel Sekreterine ve çalışanlarına da teşekkür etti.

Açılış konuşmasından sonra, “Türkiye’de Başkanlık Sistemi ve Yerel Yönetimler” konusunda Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN sunumunu yaptı. Sunumunda, devlet ve hükümet sistemlerinin ayrı şeyler olduğunu özellikle vurgulayan BOZLAĞAN, başkanlık sisteminin devlet değil, hükümet sistemiyle ilgili bir husus olduğunu ifade etti. Dünyada yönetim sistemi uygulamalarından örnekler vererek, bunlarında kendi içlerinde kıyaslamasını ve değerlendirmesini yaptı. Sanılanın aksine ABD’deki başkanlık sisteminin ideal olmadığını, aslında çok sıkıntılı yönlerinin olduğunu ifade etti. Sunumunda, ülkemizde Anayasa değişiklik teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” teklifi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulanarak, bizim devlet ve millet olarak kendimize özgü bir sistemi hayata geçirmemiz gerektiğini belirtti.


Yoğun bir katılımın gözlendiği konferansta salon tamamen doldu. Katılımcılar tarafından ilgi ve dikkatle takip edilen sunumun sonunda katılımcılardan sorular alınarak, bu sorular konuşmacı tarafından cevaplandırıldı.

 

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv