ABD "casus uzay aracı" gönderdi

Amerika Birleşik Devletleri, uzaya yüksek derecede gizli görev icra edecek mini Uzay Mekiği X-37B'yi yeniden uzaya gönderdi.

14 Aralık 2012 Cuma 12:26
ABD
 ABD Hava Kuvvetleri, Atlas 5 roketinin üst kısmına yerleştirilmiş X-37B adlı insansız  uzay aracını , Florida eyaletindeki Cape Canaveral  uzay  üssünden fırlattı. Yüksek  teknoloji   ürünü , 8 metre uzunluğundaki  uzay   aracı  hakkında  uzay  üssünden yapılan yayın, fırlatılışından 17 dakika sonra kesildi.

Gönderilen X-37B, ABD tarafından  uzaya  aynı gizli görevle fırlatılan 3. aynı tipteki  araç  oldu. Uzaya  2010'da gönderilen  ilk  X-37B,  Dünya  yörüngesinde 7 ay görev yaptıktan sonra dönmüştü. İkinci X-37B  uzay   aracı  ise yörüngede 1 yılı aşkın bir  süre  görev yapmıştı.

Konuya  ilişkin  görüşüne  başvurulan  Harvard-Smihthsonian Center for Astrophysics adlı kuruluştan bilimsel gözlemci Jonathan McDowell,  uzay   aracının  casusluk amaçlı algılayıcılar taşımak  amacıyla tasarlandığı görüşünde olduğunu söyledi.

Uzay   aracının  gelecekte görev yapacak uydular için bir sınama ortamı hazırlayacağı tahmininde bulunan McDowell,  araçtaki  algılayıcıların Afganistan ve diğer başka sıcak bölgelerdeki terörist eğitim alanlarından gelen elektronik salınımları  görüntüleme  veya durdurma yeteneğine sahip olabileceğini belirtti.

Daha önce fırlatılan aynı tip araçların Dünya'nın yaklaşık 321 kilometre üzerinde ve ekvator çizgisine 40 derece kadar bir açıyla yörüngeye oturduğunu anlatan McDowel, bunun uzay araçlarının yaklaşık 40'ar derecelik açılarla kuzey ve güney enlemleri arasında kalan bir şeritte uçtuğu anlamına geldiğini kaydetti. Yeni fırlatılan uzay aracının da benzer şekilde hareket edeceğini tahmin eden McDowell, ''Uzay aracı, Ortadoğu enlemlerini inceleyebileceği gibi sadece ABD üzerindeki algılayıcıların test edilmesinde de kullanılabilir'' dedi.

    Yorumlar

banner153
Arşiv