Kan grubu A ve B olanlar dikkat!

Bilim insanları tarafından ABD'de yapılan araştırmada, AB kan grubuna sahip olanların kalp krizi geçirme riskinin sıfır kan grubuna göre çok daha yüksek olduğu açıklandı.

14 Aralık 2012 Cuma 10:27
Kan grubu A ve B olanlar dikkat!
 'Diabetes Ratgeber' adlı  dergide   yayınlanan  araştırma  sonuçlarına  göre, A ve B kan gruplarına sahip olanlarda kalp krizi riskinin yüksek olduğu ancak çok şiddetli olmadığı belirtildi. Alman yayın  kuruluşu Deutsche Welle, Alman Kardiyologlar Federal  Birliği 'nden Dr. Norbert Smetak'ın bu  sonuçları   değerlendirirken ,  sonuçların  kalp  rahatsızlıkları  konusunda yüksek riske sahip insanların daha  sağlıklı   bir   hayat  tarzını benimsemeleri için  bir  motivasyon  aracı  olarak gördüğünü aktardı.

KALP KRİZİ  ORANINDA  ARTIŞ

Bilim insanları, diyabet hastalarının  sağlıklı  insanlara  oranla  kalp krizi geçirme risklerinin daha fazla olduğunu, sadece Almanya'da yüksek kan şekeri ya da damar sertliği gibi  nedenlerden dolayı yılda yaklaşık 250 bin kişinin kalp krizi geçirdiği ifade edildi.

Kalp krizi geçirenlerin  hayatta  kalma  oranlarının  geçen yıllarda artış kaydettiği halde yılda yaklaşık 60 bin kişinin kalp krizi, 85 bin kişi de dolaşım bozukluğu sonucu öldüğü hatırlatıldı.

DİYABET TEMEL NEDEN

Kalp krizi ya da kalp kaslarında bozukluk sonucu hastaneye getirilen insanların yüzde 60'ından fazlasında diyabet olduğu ya da en azından kan şekeri değerlerinde bozukluk olduğu açıklandı. Diyabetin kalp rahatsızlıklarında temel neden olarak kabul edildiği belirtildi.

    Yorumlar

banner153
Arşiv