Teknofest Rize’de açıldı

Rize valisi Kemal Çeber” Gençlerin geleceğine yön veren teknolojiyi geleceğe taşıma adına burada açılan bilim fuarından gurur duyuyoruz, Her şey sizin için yapılıyor, önümüzde milli figürler var” dedi.

12 Ağustos 2022 Cuma 15:49
Teknofest Rize’de açıldı

Rize valisi Kemal Çeber” Gençlerin geleceğine yön veren teknolojiyi geleceğe taşıma adına burada açılan bilim fuarından gurur duyuyoruz, Her şey sizin için yapılıyor, önümüzde milli figürler var” dedi.

RİZE: Çay çarşısı yanında 76 ilin katılımı ile açılışı yapılan TEKNOFEST uzay ve Teknoloji festivaline katılım fazla oldu.

Türkiye’nin çeşitli illerinde büyük ilgi ören ve Rize’de 12-14 Ağustos tarihlerinde Çay Çarşısı yanında TEKNOFEST festivalinde 76 il buluştu.

TEKNOFEST Karadeniz’in Rize durağında İnsanlık Yararına Teknoloji, Turizm Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri ve Çip Tasarım olmak üzere toplamda 4 yarışma düzenlenecek. Rize’de gerçekleşecek yarışmalara toplamda 97 bin 186 takım başvurusu alınırken 699 takım ve 3 bin 32 yarışmacı ise finallerde kıyasıya mücadele edecek.Rize Çay Çarşı yanında gerçekleştirilecek etkinlikte T3 Vakfı, Rize Belediyesi, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin aktivite ve özel etkinlikler içeren tanıtım stantları yer alacak. Ayrıca TEKNOFEST’ in vazgeçilmez hava gösterileri, deprem simülasyon tırı, mobil müze tırı, Sahne Senin konserleri, bilim atölyeleri ve bilim şovları da Rizelilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Karadeniz’i karış karış gezen TEKNOFEST’te Samsun’a sayılı günler kala heyecan daha da yükseliyor. Karadeniz ağırlıklı 16 farklı ilde gerçekleşecek teknoloji yarışmalarının final etaplarının ardından 40 farklı teknoloji yarışmasının sunumları, birbirinden heyecanlı hava gösterileri, dikey rüzgâr tüneli, simülasyon deneyim alanları, planetaryum, Bilim Türkiye atölyeleri, fuar etkinlik alanları konserler ve çeşitli aktivitelerle yüz binler 30 Ağustos- 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda buluşacak.

Rize ayağında neler olacak

Teknoloji yarışmaları, Simülasyon deneyim alanları, Deprem Simülasyon Tırı, KTB müze tırı , Sahne senin konserleri, Bilim Türkiye atölyesi, Bilim Türkiye Şovları yapılacak.

Konuşmalar

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin konuşmasında ego sistem Legolarının birleşmesi ile oluşan teknolojiye birileri dur demeye çalışıyor derken, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır ise “ Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu toprakların çocukları harikalar yaratıyor dedi.

Eski Bakan Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ise “ Dünya da bu teknolojiyi ve SİHA ve İHA ları üreten 4 ülkeden biri olduklarını söyledi.

Rize valisi Kemal Çeber ise konuşmasında Gençliğin teknolojiye değer verdiğini belirterek “ Böylesine bir festivale ev sahibi yapmaktan mutluyuz. Her şey gençler için önümüzde milli figürler var” dedi.

Festivalin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgür Özkan Yavuz, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Asılsan Genel Müdürü Haluk Görgün ve çok sayıda davetli katıldı.

TEKNOFEST festivali Pazar gününe kadar açık olacak. 

    Yorumlar

banner153
Arşiv