DENİZ DESTEKLEME 1 TL OLMALI

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz üretici mağduriyetlerinin giderilmesi için Destekleme fiyatlarının 1 TL olması gerektiğini söyledi.

13 Eylül 2022 Salı 16:29
DENİZ DESTEKLEME 1 TL OLMALI
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz üretici mağduriyetlerinin giderilmesi için Destekleme fiyatlarının 1 TL olması gerektiğini söyledi.

 

 

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz çay üreticisine verilen taban fiyat dışında desteklemenin en az 1 TL olması gerektiğini söyledi.

Yıllık Enflasyonun yüzde yüze yakın seviyeye yükseldiği günümüzde yaş çay destekleme bedellerinin artırılmasının zorunlu hale geldiğini söyleyen Deniz şunları söyledi: “2.sürgün devam ederken yaptığımız açıklama da Yaş Çay alım bedellerine ve destekleme primlerine ek zam yapılarak artırılmasını önermiştik. Fakat şimdi 3.sürgünün ortalarına gelmelerine başladık. 1 ve 2.sürgünün ödemeleri bütünüyle olmasa da yapılmış durumda bu nedenle Çay üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılacak tek şey Destekleme bedellerinin artırılması olacaktır” dedi.

 

 

“TARIM ÜRÜNLERİNDE EN AZ ZAM ORANI YAŞ ÇAYA YAPILMIŞTIR”

 

Deniz açıklamasında “Yaş Çay destekleme bedelleri 2016 -2021 yılları arasında artırılmadan 2022 yılına kadar 13 krş/kg olarak gelinmiştir. 2022 yılında destekleme bedelleri 30 krş/kg olmuştu. Yaş Çay fiyatlarına da 2022 yılında destekleme ile birlikte % 75 zam yapılmıştı. 2022 yılının 8 yılının resmi rakamlara göre Tüketici Fiyatlarına göre Enflasyon oranı % 80,21 Üretici Fiyatlarına göre yıllık enflasyon % 143 olmuştur. Bağımsız kuruluş ENAG’a göre ise Tüketici Fiyatlarına göre Yıllık Enflasyon % 179,6 oldu. Tarım ürünlerinde en az zam oranı Yaş Çay’a yapılmıştır. Fındıkta resmi zam oranı %100 olmuştur. (bu rakamlar gerçek alımı göstermemektedir. Fındıkta da olması gerekenden daha az zam yapılmıştır)” dedi.

 

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEMELİ

Çay tarımında kullanılan azotlu gübreye de çay sezonu başlamadan Yüzde 300 oranında zam geldiğine dikkat çeken CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz sözlerine ekledi: “Ülkede yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle Yaş Çay tarımı ile uğraşanların daha fazla mağdur edilmemesi için Yaş Çay Destekleme bedelleri yükseltilmelidir. İktidar işverenlere sürekli olarak destekleme yapmaktadır. Artık sırada yaş çay üreticisi vardır. Ayrıca özel sektör fabrikaları da yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle kârlarını korumak amacıyla kuru çaya sürekli olarak zam yapılmasını istemekte ve bu talepleri de belirli ölçülerde karşılanmaktadır. Kuru çaya zam yapıldığı ve yeni zammında kapıda olduğu bu dönemde Çay üreticilerine destek verilmemesi kabul edilemez. Çay üreticilerinin mağduriyeti bir an önce giderilmelidir ve Çay destekleme bedelleri kilogramı en az 1 TL olacak şekilde yeniden açıklanmalı ve 2022 yılı tamamlanmadan ödenmelidir.” Dedi. 

    Yorumlar

banner153
Arşiv