BUGÜN BAYRAM GÜNÜ DERELER ALEM EĞLENİR

24 Temmuz 2014, 14:48
BUGÜN BAYRAM GÜNÜ DERELER ALEM EĞLENİR
BAYRAM ALİ KAVALCI
 Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayını bir ganimet bilip, bu fırsatı iyi değerlendirmeye çalıştık. Güzel vatanımıza, asil milletimize elimizden geldiği kadar hizmet etmeye gayret ettik. Milletimizin birliği, vatanımızın dirliği, İslâm âleminin huzur ve sükunu ve bütün insanlığın da hidayeti için duâlar ettik. Ama gel gör ki geçmişteki bir çok ramazan ayında ve Müslümanların mübarek gün ve aylarında olduğu gibi, Siyonist Yahudi Katil ve terörist Devlet İsrail, Gazzede ve Şucaiyyede bebek, çoluk, çocuk, yaşlı demeden yine katliamlar yaptı. Mübarek ramazan ayının son onbeş gününü bu katillere beddua etmekle geçirdik. Allah-ü teladan bütün bu Müslümanların beddualarını kabul ederek, İsrail devletinin kahru perişan olmasını tezden bizlere göstersin inşallah. üzüntümüzü, moralimizi o kadar çok ki inanın yazı yazmak bile istemiyorum. Bu zalimlerin, bu kafirlerin, bu alçaklarının günlerdir akıttıkları ve akıtmaya devam ettikleri Müslüman kanı devam ettikçe bayram yapmak hiçte kolay olmasa gerek. Fakat ne yapacaksın bu fanı dünyada zülüm yapan insanlıktan nasiplenmemiş zalimlerin sayısı artıkça artmaktadır. Biz yinede örf ve adetlerimiz çerçevesinde hüzünlü bir şekilde, o topraklarda zülüm altında bulunan kardeşlerimize maddi ve manevi yardımlarımızı, dualarımızı unutmadan bayramımızı yaşayacağız.

Gelelim tekrardan bayram yazımıza; Ramazan kelimesi yanmak demektir. Çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe eden Müslümanların günahları yanar, yok olur. Bundan dolayı da Müslümanlar bayram yaparlar. Her yıl, Ramazan ayında Müslümanların günahları af edildiği için sevinirler.

Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar grup grup câmilere doluşurlar, büyük bir huşû içerisinde namazlarını edâ ederler. Bayram namazından sonra bütün Müslümanlar birbirlerinin bayramlarını tebrik ederler, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret ederek, büyüklerin ellerini öpüp duâlarını alırlar. Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Bayramlarımızdaki güzel âdetlerimizden biri de, yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç kimselere yardım ellerinin uzatılması, ictimâi yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Dini bayramlar, milletimizin birlik ve beraberliğine ve dargınların, küskünlerin barışmasına vesile olduğu gibi, ölülerimizin de sevinmelerine sebep olmaktadır. Çünkü kabirler ziyaret edilmekte, ruhlarına Fâtiha, diğer sûre ve duâlar gönderilmektedir. Bütün dünyada din ve diyânetlerini, ırz ve namuslarını, vatan ve memleketlerini, can ve mallarını müdafaa ederken şehit düşen, bayrama yetişemeyen Müslümanlar da unutulmamakta, onlar için de Kur’ân-ı kerîm okunup ruhlarına gönderilmektedir.

Müslüman'ın, Müslüman'ı öldürdüğü bir devrin sona ermesi için müşterek çok dua edelim. bu duygu ve düşüncelerimle, Allahü teâlâ, necip milletimize, dertli ve üzüntülü bütün İslam Alemine sıhhat, afiyet, barış ve kardeşlik içerisinde nice bayramlar nasip buyursun! Bayramınız mübarek olsun. (b.a.k.)

    Yorumlar

banner153
Arşiv