Ardeşen Halk Kütüphanesinden hafta boyu açık kalacak kitap sergisi açıldı.

57. Kütüphaneler Haftası Ardeşen İlçesinde 1953 Yılında Kurulan İlçe Halk Kütüphanede İlçe Erkânının Katılımıyla Yapılan Okuma Şenliğiyle Kutlandı.

01 Nisan 2021 Perşembe 12:36
Ardeşen Halk Kütüphanesinden hafta boyu açık kalacak kitap sergisi açıldı.
57. Kütüphaneler Haftası Ardeşen İlçesinde 1953 Yılında Kurulan İlçe Halk Kütüphanede İlçe Erkânının Katılımıyla Yapılan Okuma Şenliğiyle Kutlandı.

 

Pandemi dolayısıyla program çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 31 Mart 2021 Çarşamba günü saat 13:00 da 81 İlde Kitap Okuyoruz sloganıyla Ardeşen İlçe Halk kütüphanesinde okuma etkinliği yapıldı.

Ardeşen Halk Kütüphanesi ve Yavuz Selim Ortaokulu ile birlikte düzenlenen 57. Kütüphaneler Haftası programı kapsamında okuma şenliği düznelendi

Şenliğe; İlçe Kaymakamı Ekrem Çeçen, Belediye Başkan Vekili Hatice Akkaba Tektaş, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Furkan Ersoy, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Ofluoğlu, İlçe Halk Eğitimi Merkez Müdürü Ramazan Hakan Bozkan, Ardeşeninsesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Avukat Sedat Kâhya, İlçe Halka Kütüphane Müdür vekili Niyazi Gül, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan Ardeşen Halk Kütüphanesinde kitap sergisi açılmış olup hafta boyunca açık kalacak.

Ardeşen Kütüphane Müdür Vekili Niyazi Gül şu açıklamayı yaptı; “Her yıl vatandaşlarımızın ilgisini çekmek, farkındalık yaratmak kitap ve kütüphane ile buluşturmak amacıyla bütün ülke genelinde Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası olarak kutlanır. Bu yıl ki temamız “Pandemi Sürecinde Yayımcılık ve Kütüphanecilik” olarak belirlenmiştir.

Ardeşen İlçe Halk Kütüphanesi 1953 yılında kurulmuş olup çeşitli tarihlerde tadilatlar geçirerek etkin bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Kütüphanemiz 2 katlı olup okul öncesi, çocuk, yetişkin ve süreli yayınlar bölümü, Atatürk kitaplığı ve konferans salonu bölümlerinden oluşmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz, Ardeşen Belediyesi ile birlikte mevcut binanın yerine şehir merkezinde gençlik parkı içerisinde 2 katlı toplam 1200 m2 büyüklüğünde yeni bir kütüphane yapma projesi çalışmalarını yürütmektedir.

 Bünyemizde 21.013 adet kitabımız, 5.447 etkin üyemiz olup, ödünç verilen kitap sayısı 5.157 kullanıcı sayımız 12.319 dur. Pandemiden dolayı kullanıcı sayımız geçen yıllara oranla düşmüştür.

Pandemi ile birlikte evde kalan okuyucularımıza yönelik internet üzerinden verilen hizmetlerden bahsetmek istiyorum.

1-   Kütüphaneye gelmeden e-devlet üzerinden üye olma imkânı sağlanmıştır. Yapılan üyelik ve verilen Üye kimlik kartı bütün Halk Kütüphanelerimizde geçerli olup ödünç alıp verme işlemi yapılabilmektedir.

2-   E-kutuphane.gov.tr adresi ve Genel Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen ‘Kütüphanem cepte’ uygulaması ile katalog tarama yapılabilmekte, bu uygulamada bulunan e-kitap modülünden okuyucularımız kitaplara ulaşabilmektedir.

3-   Fiziki olarak alınan kitapların iade sürelerinin internet üzerinden uzatma imkânı sağlanmıştır.

4-   Bu dönemde Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan “etkin kütüphane” programı ile okuyucularımızın ebru sanatı, ahşap boyama gibi sanatsal kurslara, hikâye ve okuma saati, okuyucu yazar buluşması gibi birçok etkinliklere haftanın belirli gün ve saatlerinde “Etkin kütüphane” adıyla bütün sosyal ağlardan uzaktan çevrimiçi katılma imkânı bulmaktadırlar.

Son olarak siz değerli katılımcılarımızı 81 İlde Kitap Okuyoruz sloganıyla başlayan kitap okuma etkinliğimize davet ediyorum. Bu bağlamda açılmış olan kitap sergimiz de hafta boyunca açık kalacak.” İfadelerini kullandı. 

 

    Yorumlar

Arşiv