Van'da Teknokent kuruluyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından hazırlanan, ''Van Teknokent Projesi'', Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca kabul edildi.

14 Aralık 2012 Cuma 12:18
Van'da Teknokent kuruluyor
 YYÜ'nün, 2 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Teknokent Proje'nin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca  yasaya uygun   bulunup, kabul edilmesinin ardından bir araya gelen  proje  ortakları, esas sözleşmenin imzalanmasına karar verdi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, gazetecilere yaptığı  açıklamada , Teknokent  Projesi 'nin Van için son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Sözleşmeyi imzaladıktan sonra  projeyi  uygulayacaklarını belirten Battal, şöyle  konuştu :
''Bundan iki hafta  önce  Bilim Sanayi ve Teknoloi Bakanlığı'nın yaptığı bir  toplantıya  katılmıştık. O toplantıda   özellikle  ' üniversitelerle  sanayi işbirliğinde neler yapılmalı'  konusu   tartışıldı . O toplantıda , sanayiciler, işadamları ve  üniversite  olarak doğru  yolda  olduğumuzu gördük. Yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığımız teknokentin artık sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hızlı bir şekilde teknokentin kuruluşunu gerçekleştireceğiz. Ar-Ge çalışmalarıyla Van'ın geleceğine önemli katkılar sunacağımızı ümit ediyorum. Bu  projenin  sermaye, bilim, bakanlığın ortaya koyduğu teşvikler ve istihdam edilecek halk olmak üzere, dört ayağı olacak. Sanayicinin elini güçlendirecek  bu  projeyle , Ar-Ge kapsamında üretilen  ürünlerde  vergi  indirimi  gibi  kolaylıklar söz konusu olabilecek.  Yatırım  adına yer sorunu yaşandığı   zaman  teknokentlerin yer açması ve  üretime  katkı  sağlaması  da mümkün olacak. Ülkemizin geleceğine dair  yatırım üretim  ve sanayi sürecinin iyi noktalara gelmesi adına, teknokentler vazgeçilmezdir. Biz de bu adımı Van'da atıyoruz, hayırlı olsun.''

Projenin paydaşlarından Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan da bu çalışmanın Van'da sanayileşme sürecinde yeni bir kapıyı aralayacağını ümit ettiğini söyledi.

Hakan, ''Eminim burada yapılacak Ar-Ge çalışmalarıyla sanayide biraz daha katma değeri yüksek ürünler üretme, biraz daha toplumsallaşma ve potansiyelleri değerlendirmede, ciddi fırsat yakalanmış olacak'' diye konuştu.

Rektör Battal'ın başkanlık ettiği toplantıya, Teknokent ortakları Özel İdare Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, VESOB Başkanı Faruk Alpaslan, VATBO Başkanı Feridun Irak, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan, İŞGEM Müdürü Mahmut Gedik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Van İl Müdürü Yrd. Doç. Ahmet Can, Teknokent Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş katıldı.

    Yorumlar

banner153
Arşiv