Türkiye’nin en başarılı su sporları Federasyonu olan Rafting Kapatıldı Türkiye Rafting Federasyonu Kapatıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlık makamının 23/08/2022 tarihi ve 194 sayılı olur ile Türkiye Rafting Federasyonu kapatılmıştır. Bilgilerinize. Açıklamasını resmi olarak teyit edilmesi sonrasında bu haber Rafting camiasında derin biri üzüntü ile karşılandı.

29 Ağustos 2022 Pazartesi 11:55
Türkiye’nin en başarılı su sporları Federasyonu olan Rafting Kapatıldı Türkiye Rafting Federasyonu Kapatıldı.
Gençlik ve Spor Bakanlık makamının 23/08/2022 tarihi ve 194 sayılı olur ile Türkiye Rafting Federasyonu kapatılmıştır. Bilgilerinize. Açıklamasını resmi olarak teyit edilmesi sonrasında bu haber Rafting camiasında derin biri üzüntü ile karşılandı.

2018 Yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Gelişmekte Olan Spor Branşlarından ayrılarak Federasyon ünvanlı alan ve her geçen gün gerek dünya gerekse Avrupa’da sayısız dereceler alarak ülkemizi en iyi şekilde temsil eden Rafting Federasyonu kapatıldı.

Türkiye’nin sayısız illerinde faaliyetler yürüten ve son yıllarda özellikle Tunceli, Bingöl ili Genç ilçesi,  Diyarbakır İli Lice ve çermik ilçeleri,  Hakkâri İli Çukurca ve Yüksekova İlçeleri, Van İli Çatak ve Bahçesaray İlçeleri, Şirnak Beytüşşebap, Adıyaman Besni ve Mardin Nusaybin ilçesi gibi sınıra sıfır noktalarda Raftın şampiyonası yaparak adını ulusal basında duyuran Rafting federasyonun kapatılarak Kano branşının altına verilmesi Rafting camiasında büyük yankı uyandırdı.

Okul sporları ve Analig de de yüzlerce genci sporla buluşmasına ön ayak olan Rafting sporu takım oyunu olarak sporcuların bir birleriyle kaynaşmasına, gelişmesine ve sporun kardeşlik etkisini içlerinde yaşamalarına imkan sağlamakta idi.

2021-2022 yılı içinde özellikle okul sporları ve ana lig müsabakalarına Türkiye’nin çeşitli illerinden ilk, orta ve Lise düzeyinde yüzlerce sporcunun Rafting takımları kurarak Bakanlığın sporu tabana yayma kampanyasına en iyi desteği veren ve bir takım oyunu olan Raftingin neden böyle bir kararla pasife edilmesinin yankıları gerek Rafting camiasında gerek okul sporları ve Analig de konuşulur oldu.

Konuyla ilgili Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve WRF Dünya Rafting Başkan Yardımcısı Fikret Yardımcı bir basın bildiridir yayımladı.

Başkan Yardımcının yayımladığı Basın Açıklaması şöyle;


Basın Açıklaması;

Gençlik ve Spor Bakanlığı makamının 23/08/2022 tarihi ve 194 sayılı olur ile Türkiye Rafting Federasyonu kapatılmıştır. Bu kapatılma kararının Rafting camiası tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. Alınan bu kararın milletimiz ve spor camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu kapatma kararı neticesinde kurucularından olduğumuz Rafting Dünya Federasyonu Kurucu Başkan Yardımcılığı görevimiz de maalesef ülke olarak sona ermiştir.

Uluslararası şampiyonalarda Rafting branşında milli takım olarak (170 Altın -149 Gümüş -160 Bronz ) madalya alarak ülkemizi, ay yıldızlı bayrağımızın altında İstiklal marşımız gururla söylenmiştir.

Sportif Rafting ve Turizm Raftingin yayılması adına ülkemizin birçok ilinde Rafting parkurları inşa ederek hem sporumuza, hem de bölge ekonomisine katkıda bulunduk. En son bir ay önce Yozgat ili Çekerek ilçemizde dünyanın 2. Mükemmeliyet belgesi alan parkuru ilan ederek Uluslararası katılımlı şampiyona düzenledik.

Öte yandan Van Çatak İlçemizde Bakanlığımızın destekleriyle devasa bir su sporları merkezi inşasına başladık ve bu tesisimizin de % 60 lık bölümünü tamamladık.

Yine 2018 yılında Bakanlığımız ve Tunceli Valiliğimiz ile birlikte koordineli çalışarak Tunceli Munzur da Su Sporları Merkezimizin açılışını gerçekleştirerek Milli Sporcularımız ın  bu topraklarda yetişmesine ön ayak olduk .

Rafting spor branşımız Doğu ve Güneydoğu illerinde kardeşlik, Batı ve Karadeniz illerinde tutun da Orta Anadolu ilerinde gençleri su ile tanıştırma sloganıyla birçok ulusal ve uluslararası projeye imza attık.

                Dünyada ki spor toplantılarında terör merkezi Tunceli ’de şampiyona yapılamaz engellemelerine rağmen üç kıtadan 20 ülke 800 sporcunun katılımıyla ülkemizin kaderi terör değildir sloganıyla Rafting dünya şampiyonası düzenleyerek bütün dünyaya ülkemizin kardeşliğini gösterdik.

Kahraman güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonlar neticesinde terörden temizlenen doğu ve güneydoğu illerimizde Rafting şampiyonaları yaparak geçlerimizle Doğu, Batı kardeşliğinin yeniden teşhisinde büyük etken oldu. Rafting botunun içini sevgiyle doldurarak inadına kardeşlik, inadına sevgi diye dünyaya haykırdık.

Bir doğa sporu olarak aylık maç adedi mizi 3.7 gibi yüksek bir rakamla Tunceli, Bingöl ili Genç ilçesi,  Diyarbakır İli Lice ve çermik ilçeleri,  Hakkâri İli Çukurca ve Yüksekova İlçeleri, Van İli Çatak ve Bahçesaray İlçeleri, Şirnak Beytüşşebap, Adıyaman Besni ve Mardin Nusaybin ilçesi gibi sınıra sıfır noktalarda Rafting şampiyonası yaparak terör ve yandaşlarına korkular sardık; sporla terörü yeneceğiz, dağdaki çakallara kınalı kuzularımızı kaptırmayacağız, sloganıyla gençlerimize sahip çıktık ve sonuna kadar takibini yaptık.

Bütün bu çalışmalarımızın karşılığın de bize dönen en büyük destek sevgiydi;  Allah razı olsun diyen küçük yüreklerin bize sağladıkları yaşam desteğine sonsuz şükürler olsun.

Bu olumsuz kararın alınmasında payı olanları kamuoyunun vicdanına bırakıyor ve tabi ki de Allaha havale ediyorum.

Eğer bu karardan dolayı Doğu ve Güneydoğuda ki o kınalı kuzuları tek bir kılına zarar gelirse ve onlar üzülürse bu camiaya verdiğim tüm emeklerimden dolayı tarafıma olan haklarımı da asla helal etmiyorum.

Biz çok büyük bir aileyiz ve bizi ne seçimle ne de kapalı kapılar ardında oynanan oyunlarla yıkamazlar. Dostluğumuzun ve kardeşliğimizin baki olduğuna inancım tamdır. Saygılarımla kamuoyuna arz ederim.

Fikret YARDIMCI 
                                                                                                                                                                            
Türkiye Rafting Federasyonu Kurucu Başkanı                                                                                                                       
Dünya Rafting Federasyonu Kurucu ve 2.  Başkanı   

 

 

 

 

 

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv