Gençleri bekleyen tehlike: Anoreksiya

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin zayıf olmak için aç kaldığını ve aşırı kilo kaybettiğini belirten uzmanlar, bunun ölüme yol açabileceğini belirtti

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Gençleri bekleyen tehlike: Anoreksiya
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, toplumda ergenlik dönemindeki gençlerde ve genç kadınlarda, işi gereği zayıf olması gereken mankenler, sporcular, balerinlerde anoreksia nervoza hastalığının sıkça görüldüğünü dile getirdi.

Bu kişilerin kilo vermek için yeterince beslenmeyerek sürekli aç kaldıklarını belirten Yrd.Doç.Dr.Özenoğlu, "Geçtiğimiz günlerde yine yabancı bir manken anoreksia nervoza hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti.

FRANSIZ MANKEN ANOREKSİYADAN ÖLDÜ

Özellikle gençler ince ve güzel görünmek için aç kalarak zayıflamaya çalışıyor. Bu geçen süre içerisinde tehlikeli bir boyuta ulaşıyor ve kişi ne kadar kilo verirse versin yeterince zayıflamadığını düşünüyor.

Bu hastalar genelde yaşa ve boya göre olması gereken ideal kilonun yüzde 15 kadar altındadır. Bazı vakalar yemek kısıtlamasının yanı sıra kusma ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı ilaçlar kullanarak veya aşırı egzersiz yaparak kilolarını kontrol altında tutmaya çalışırlar. Sonuçta anoreksia nervoza oluşur" diye konuştu.

Özenoğlu, bu hastalığa yakalanan gençlerin çocukluk dönemlerinde çeşitli psikolojik sorunlar ve hastalıklar yaşayanlar olduğuna dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, "Aileler, çocuklarını bir yandan aşırı kilo alımı ve obezitenin yol açabileceği sorunlardan korumaya çalışırken, diğer taraftan kilo takıntısı ve dış görünüşü konusunda aşırı hassasiyetin getirebileceği yeme bozuklukları hakkında yeterince bilinçli olmalıdırlar.

Vücut ağırlığı ile ilgili bu bozuklukların önlenmesi ve tedavisi psikiyatri, beslenme ve diğer tıp alanlarından uzmanların işbirliğini gerektirir" dedi.

Dr. Özenoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Aşırı zayıflama hastası olan kişilerde kemik erimesi erken dönemde görülebilir. Kalsiyum açısından sorun yaşarlar ve kemikleri kırılgan olur.

Yine vitamin eksikliğine bağlı anemi gelişebilir. Sonu ölüme kadar gidebilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Fazla kilolu olanların sağlıklı kilo vermesi önemlidir. Ayrıca önemli olan sağlıklı bir kiloda bulunmaktır. Fazla kilo alımı gibi fazla kilo vermekte tehlikelidir." 

    Yorumlar

banner153
Arşiv