Elektromanyetik dalgalardan korunun

Günlük yaşamda kullanılan pek çok cihazın yaydığı elektromanyetik dalgaların olası zararlarından basit önlemler alarak korunabilirsiniz

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Elektromanyetik dalgalardan korunun
Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Derneği (TEMKODER) Başkanı Mehmet Bayramoğlu, elektromanyetik kirliliğin, kablosuz iletişim araçlarının yaydıkları elektromanyetik dalgalar olduğunu söyledi.

CEPTE DEĞİL ÇANTADA TAŞIYIN

Bayramoğlu, elektromanyetik dalgalara maruz kalan hücrelerin ısısının yükseldiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Isınan hücreler, fonksiyonlarında bazı değişimler göstermektedir.

Bununla ilgili henüz somut bir sonuç olmamakla birlikte bazı belirtiler vardır. Herkesçe bilinmektedir ki, uzun süre cep telefonu ile konuşmalarda kulakta ve yüz kısmında ısınma ve ağrı oluşmaktadır.

Bu zararlardan korunmak için basit yöntemler var. Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen cep telefonunu uzun süreli kullanmayacağız. Kısa süreli haber almak veya vermek maksatlı kullanmalıyız.

Eğer uzun süreli kullanacaksak kablolu kulaklıkları tercih edeceğiz. Taşırken çantamızda taşıyacağız. Telefonla bir arama yaptığımızda karşı taraf cevap verinceye kadar kulağımıza tutmayacağız, ekrandan cevap verdiğini gördükten sonra kulağımıza tutacağız.

Eğer mümkünse hoparlörünü açarak da uzaktan konuşabiliriz. Bu basit tedbirleri uygulamak bizi elektromanyetik dalgaların zararlarından etkilenmemizi koruyacaktır."

YASTIK ALTINA KOYMAYIN, ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUN

Bayramoğlu, cep telefonlarını uyurken çok yakında tutulması ve çalar saat gibi kullanılmasının yanlış olduğuna vurguladı. Çoğu kişinin cep telefonlarını çalar saat gibi kullandığını belirten Bayramoğlu; "Bu nedenle yastıklarının altına koyuyor.

Bu yanlış. Aranırım diye düşünüyorsak uzak bir yere koyacağız. Kesinlikle çocukların uyuduğu yerlere veya odalarına koymayacağız. Çalar saat olarak kullanmak için yanımızda kullanacaksak, kapalı konumda bulundurmalıyız. Kapalı konumdayken herhangi bir elektromanyetik ışıma yapmamaktadır" dedi.

DİZÜSTÜ AMA SİZ MASADA KULLANIN

Kablosuz yerine kablolu internet kullanımının daha faydalı olduğuna değinen Bayramoğlu, "Ancak kullanma zorunluluğu varsa modemi çocuk odalarından ve yatak odalarından uzakta bulunduracağız.

Gece vakti herkes yattıktan sonra veya kullanılmayan saatlerde modemi kapalı konumda bulundurmamızda fayda var" dedi.

Bayramoğlu, dizüstü bilgisayarların dizlerde veya vücuda temas halinde kullanılmaması gerektiğini belirterek, "Mutlaka masada kullanmalıyız. Hem elektromanyetik ışımasına maruz kalmamak hem de vücudumuzun fiziksel yapısının etkilenmemesi için masada kullanmayı tercih etmeliyiz" diye konuştu. 

    Yorumlar

Arşiv