Dikkat '0-6 yaş faturasını ergenlikte ödersiniz

Anne ve babalara çocukların karakter gelişimini 0-6 yaş grubunda tamamladıklarını belirten Psikolog Neil Senem Gülenay, "0-6 yaşın faturasını, ergenlikte ödersiniz" diyerek ebeveynleri uyardı.

14 Aralık 2012 Cuma 12:08
Dikkat '0-6 yaş faturasını ergenlikte ödersiniz
Küçükçekmece Belediyesi Aile Danışma Merkezi'nin düzenlediği "Ebeveyn Tutumları" seminerinde  anne  ve  babalara   çocukların  karakter gelişimini 0-6 yaş grubunda tamamladıklarını belirten Psikolog Neil Senem Gülenay, "0-6 yaşın  faturasını , ergenlikte ödersiniz" diyerek ebeveynleri uyardı.

Küçükçekmece  Belediyesi  Aile  Danışma Merkezi Psikologları Neil Senem Gülenay ve Talin Öcal, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde 'Ebeveyn Tutumları' konulu seminer verdi.

Ebeveynlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide Psikologlar, anne-  babalara ; çocuklarına  uygulamaları gereken davranış biçimleri ve disiplin yöntemlerini verdikleri örneklerle anlattı.
"0-6 yaşın  faturasını , ergenlikte ödersiniz" diyerek, ebeveynleri 0-6 yaş  çocuk  gelişimi konusunda uyaran Psikolog Talin Öcal, insanoğlunun karakter ve kimlik oluşumunun yüzde 80'inin ilk altı yaş içerisinde tamamlandığını ifade etti. Bu sürecin gelişimin en hızlı olduğu, çevresel etkilerin hüküm sürdüğü bir yaş aralığı olduğunu belirten Öcal ebeveynlere, "Bu dönemde çocuğa nasıl davranılırsa ilkokul veya ergenlik döneminde çocuğun o şekilde karşılık vereceğini unutmayın. Bu  sebeple  koruyucu, aşırı otoriter ve izin verici  anne   baba  tutumlarını bir kenara bırakın" diye seslendi.

"EBEVEYNLER DEMOKRATİK TUTUM SERGİLEMELİ"
Kendine güvenen, bağımsız, toplumla uyumlu, girişimci bireyler yetiştirmek için uygun olan davranış biçiminin demokratik tutum olduğunu ifade eden Neil Serem Gülenay ise, bu tutumun olmazsa olmazlarını şöyle sıraladı: "Bu yöntemde ikna ve geçici mahrumiyet disiplin yöntemi olarak kabul edilmeli,  çocukla  her hangi bir problem yaşandığında onunla mantıklı ve açıklanabilir  şekilde  konuşulmalıdır. Çocuğa karşılıksız sevgi gösterilmeli ayrıca başarıları ödüllendirilerek , bedensel
 cezalardan kesinlikle uzak durulmalıdır."

"TEHDİT ETMEYİN, FEVRİ DAVRANMAYIN"
Psikolog Neil Serem Gülenay, çocuğuyla zaman zaman disiplin konularında baş etmekte zorlanan ebeveynlere de tavsiyelerde bulundu.  Etkin  bir iletişim için çocuğu sakince dinlemenin yanı sıra alaycı ve fevri davranışlardan uzak kalınması gerektiğini vurgulayan Gülenay, tehdit etme, uyarma, rüşvet teklif etme gibi davranışların  çocukla  ebeveyn arasındaki iletişimin  engelleri olduğunun altını çizdi.

    Yorumlar

Arşiv