Rize’de Oturup da İkametgahı Farklı Yerlerde Olanlar Dikkat!

Rize Belediyesi, belediye sınırları içerisinde ikamet edip, ikametgahı farklı yerlerde olan su abonelerinin suyu yüzde 30 pahalı kullanacaklarını duyurdu.

16 Aralık 2019 Pazartesi 11:01
Rize’de Oturup da İkametgahı Farklı Yerlerde Olanlar Dikkat!
Rize’de özellikle 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri nedeniyle ikametgahını köy ve ilçelere aldıranlar dolayısıyla yaklaşık 15 bin nüfus ve yıllık yaklaşık 20 milyon lira gelir kaybı yaşayan Rize Belediyesi, belediye sınırları içerisinde ikamet etmelerine rağmen farklı yerlerde ikametgahı bulunanlara önemli bir uyarıda bulundu.

 

Rize Belediye Başkanlığından yapılan duyuruda, bu durumda bulunan su abonelerinin tespitinin yapılması sonucu bu kişilerin suyu normal fiyatın yüzde 30 daha fazlası bir ücretle kullanacakları ifade edilerek, bu şekildeki vatandaşların su kullanımından olumsuz etkilenmemeleri için ikametgahlarını Rize Merkeze aldırmaları çağrısında bulunularak, “Rize Merkezde oturup adresleri merkez dışında bulunan su abone sahiplerinin tespiti halinde Belediye Meclis Tarifesince belirlenen su ücretlerinin yüzde 30 fazlası cezai olarak ödemek zorunda kalacaktır. Bu durumdan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına ikametgahlarını Rize merkeze taşıması rica olunur” denildi.Öte yandan; Rize’de Tahkikata Giden Kayıtların Büyük Çoğunluğu Sahte Çıkıyor

Rize Merkez’de şu ana kadar 30 kişiye ceza uygulanırken bir çok kayıt da tahkikat aşamasında bulunuyor. Araştırılması için emniyet güçlerine sevk edilen kayıtlardan büyük çoğunluğu sahte çıkarken Rize’de 6 bin civarında adres bildiriminin sahte olduğu tahmin ediliyor.

Rize’de Sahte Adres Bildirenler Dikkat! Ceza Her An Kapınıza Gelebilir

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu genelge ile ’’Gerçeğe Aykırı Adres Bildiriminde’’ bulunanlara 1.469 TL ceza uygulanmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü özellikle 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile birlikte tepe noktasına ulaşan ‘’Gerçeğe Aykırı Adres Bildirimlerini’’ önlemek için harekete geçti.

Tüm Adres Bildirimlerini İncelemeye Başladı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün şüpheli görülen adres bildirimlerinin incelemeye alınması hususunda yayınlamış olduğu genelge sonrası il ve ilçe nüfus müdürlükleri harekete geçerek tüm adres bildirimlerini incelemeye başladı.

 Seçmen Kütüklerinin Oluşturulmasına ve Okul Kayıt Tarihlerine Yakın

Adres Değişikliği Yapanlar Dikkat!

Özellikle seçmen kütüklerinin oluşturulmasına ve okul kayıt tarihlerine yakın olan adres değişiklikleri mercek altına alınarak tek tek gözden geçiriliyor. Şüpheli görülen tüm bildirimler tahkikata gönderilerek işlem başlatılıyor.

Tahkikat Görevi Polis ve Jandarma Ekiplerinde

İl ve ilçe nüfus müdürlükleri tarafından şüpheli görülen adres bildirimleri ilgili adresin bağlı bulunduğu emniyet güçlerine bildiriliyor; ilgili adreslerde gerekli tahkikatı yapan emniyet güçleri vatandaşın gerçekten o adreste ikamet edip etmediğini belirleyip il ve ilçe müdürlüklerine bilgi veriyor. Emniyet güçlerinden aldığı bilgiler doğrultusunda ilgili vatandaşlardan savunma talep eden nüfus müdürlükleri vatandaşların savunmalarında sundukları mazeretlerinin doğruluğunu araştırmak için tekrar tahkikat yaptırıyor ve mazereti geçerli bulunmayan veya sahte mazeret bildirdiği tespit edilenlere Nüfus Hizmetleri Kanunun 68. Maddesine istinaden 1.469 TL idari para cezası uygulanıyor.

 

Genelge gereği bu uygulamayı yapmak zorunda olduklarını belirten nüfus il ve ilçe müdürlüğü memurları vatandaşların cezai müeyyide ile karşılaşmaması için biran önce gerçekten ikamet ettikleri adreslerini bağlı bulundukları müdürlüklere bildirmelerinin zaruri olduğunu aksi durumda ceza uygulamaktan başka çarelerinin olmadığını belirtiyor.

 

    Yorumlar

Arşiv