Rize'de Kivi Hasadı Erken Başlayabilir

Rize'de kivi hasadı geçen yıla kıyasla bir ay erken başlaya bilir. Kivilerin hasat olgunluğuna ulaşması ile kivi üreticisi bahçeye girmek için hazırlıklara başladı.

14 Ekim 2019 Pazartesi 16:10
Rize'de Kivi Hasadı Erken Başlayabilir
Rize'de kivi hasadı geçen yıl 15 kasım olarak belirlenmiş idi. Kivinin bu yıl erken olgunluğa ulaşmasından dolayı hasat için gün sayam müstahsile yetkililerden uyarı geldi. Bu yıl Rize genelinde erken olgunlaşan Kivi meyvesinin toplanma tarihinin öne çekilebileceğine vurgu yapan yetkililer; Müstahsilin yine de, şeker oranı ve arma ölçümlerinin yapılmasını beklemelerini önerdi.


Bölgede kısıtlı soğuk hava deposunun olduğuna vurgu yapan yetkililer hasat edilen Kivinin depolama sorunu olmaması için müstahsile toptancıların piyasa oluşturulması beklemeleri konusunda duyuru yaptı.

Toplanan kivilerin şeker miktarına ve bekleme koşularına dikkat çeken yetkililer ; Rize'de şeker miktarının kivi başına 6.5 olması gerektiğinin altı çizildi. Müstahsil ise geçen yıl Kivi bahçesinde 2.75 TL olarak satışa sunuldu. Bu yıl ise 3 veya 3,5 TL olalı dedi.

    Yorumlar

Arşiv