Rize’de 'Dünya Tütünsüz Günü'nde İzmarit Topladılar

Rize’nin İyidere ve Fındıklı ilçesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “31 Mayıs Günü Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla izmarit toplama etkinliği düzenlendi.

01 Haziran 2023 Perşembe 10:34
Rize’de 'Dünya Tütünsüz Günü'nde İzmarit Topladılar
Rize’nin İyidere ve Fındıklı ilçesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “31 Mayıs Günü Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla izmarit toplama etkinliği düzenlendi.


Sigaranın insan sağlığına verdiği olumsuz etkisi ve çevre kirliliğine sebep olduğuna dikkat çekilmek istenen etkinliğin İyidere ayağına İyidere Kaymakamı Hasan Musab Okatan, İyidere Belediye Başkanı Saffet Mete, İyidere Mukaddes Kalkavan İlçe Devlet Hastanesi Müdürü Semra Düşünsel, kurum temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katılarak sahil boyunca yerdeki izmaritler toplandı. Kentte, etkinlikler kapsamında ayrıca, Merkeze bağlı Sahil Camisi önünde stant açılarak karbonmonoksit cihazı ile ölçüm yapıldı. Sigara kullanan ve yüksek risk altında bulunduğu belirlenen vatandaşlar sigara bırakma poliklinikleri ile ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattına yönlendirildi. Ayrıca il genelinde eğitim, etkinlik, stant çalışması ve 4207 sayılı kanun kapsamında rutin gerçekleştirilen denetimlerde vatandaşlara broşür dağıtılarak bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirildi. Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, konu hakkında yaptığı açıklamada, sigaranın insan sağlığı üzerinde verdiği tahribatlara ve çevre kirliliğine vurgu yaparak sadece etkinlikler yapılmasının yeterli olmayacağını söyledi. Beklenen etkinin oluşturulabilmesi için ülke genelinin tüm kurum ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde hareket ederek topyekûn bir mücadele verilerek bu illetten gençlerin ve vatandaşların korunabileceğini kaydeden İl Müdürü Tepe, medyatik bir takım söylemlerle istenilen hedefe ulaşılamayacağını da belirtti.ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve ALO 184 Tütün İhbar Hattı hakkında vatandaşları daha çok bilgilendirmeye yönelik çalışmaların ön planda tutulması gerektiğini sözlerine ekleyen Tepe, etkinlikler kapsamında açılan stantlarda sigaranın zararları, kentte faaliyet gösteren Sigara Bırakma Polikliniklerinin tanıtımı ile özellikle işletmelerin kapalı alanlarında tütün kullanımı durumunda vatandaşların ihbar hattını araması yâda mobil uygulama olan Yeşil Detektörün kullanımının yaygınlaşmasının önemine dikkat çekti.

    Yorumlar

banner153
Arşiv