Rize’de Av Yasağı ve Yaban Hayatı İle İlgili Eğitim

Av yasağı ve yaban hayatı ile ilgili Rize İl Jandarma Komutanlığına bağlı İlçe Jandarma Komutanlıklarına Kara Avcılığı Kanunu ve Biyokaçakçılıkla Mücadele kapsamında eğitim verildi.

13 Mart 2020 Cuma 09:28
Rize’de Av Yasağı ve Yaban Hayatı İle İlgili Eğitim
Ülkede sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmalarını, geliştirilmelerini, avlanmalarının kontrol altına alınmasını, avcılığın düzenlenmesini, av kaynaklarının millî ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesini ve ilgili kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile işbirliğini sağlaması adına Rize İl Jandarma Komutanlığına bağlı İlçe Jandarma Komutanlıklarına Kara Avcılığı Kanunu ve Biyokaçakçılıkla Mücadele kapsamında eğitim verildi.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Şubesi Tarafından yapılan açıklama şöyle: Ülkemizde Kara Avcılığına 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 2019-2020 Av Sezonu Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda izin verilmektedir.

21 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2019-2020 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda, ülke genelinde ve Doğu Karadeniz Avlanma Bölgesinde bulunan Trabzon, Rize,Gümüşhane, Artvin, Giresun illerinde 24 Ağustos 2019 tarihinde başlayan av sezonu 01.03.2020 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten itibaren 2020-2021 Av Dönemi açılışına kadar Kara Avcılığı faaliyetleri ülke genelinde yasaktır.

Ülkemizde 483 tür kuş, 150 tür memeli ve 130 tür sürüngen bulunmaktadır. Bu türler içerisinden yeterli popülasyon büyüklüğüne sahip olan 29 tür kuş ve 6 tür memelinin avına Merkez Av Komisyonunca av dönemi boyunca izin verilmekte olup bunların dışındaki tüm türlerin avlanması yıl boyunca yasaktır.

Yaban hayvanlarının eşleşme, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini kapsayan avın yasaklandığı dönemde avcılık yapılması ülkemiz yaban hayatına ciddi zarar vermektedir. Bu sebeple yasak dönemde avcılık yapılmaması ve yaban hayatının yaşam alanlarında rahatsız edilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Avın kapalı olduğu, yaban hayvanlarının üreme ve yavru büyüttüğü dönemlerde avcılık yapılması durumunda en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün yerel il teşkilatlarına, jandarma ve polis teşkilatlarına ihbar edilmesi yaban hayatının korunması için verilebilecek en büyük katkıdır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur. 

    Yorumlar

banner146
Arşiv