Tüm denizcilerimizin bayramı kutlu olsun.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93.yıldönümü münasebetiyle Rize’nin Pazar İlçesinde kutlama programı düzenlendi.

02 Temmuz 2019 Salı 14:27
Tüm denizcilerimizin bayramı kutlu olsun.
Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93.yıldönümü münasebetiyle Rize’nin Pazar İlçesinde kutlama programı düzenlendi.

Saat 10.00 Pazar Demokrasi Meydanında Atatürk anıtına çelenk koyma ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marjının okunmasıyla başlayan programa Saat 11.00 de Kirazlık Balıkçı Barınağında devam edildi.


 Yüzme yarışları, kano gösterileri, motorlu tekne yarışları, denizde halat çekme, yağlı direkten bayrak alma yarışı tekne gezisi ve ardından ikramlarla devam edip dereceye girenlere hediyeler verilerek sona erdi.

Programa Pazar Pazar Kaymakamı Ayhan terzi, Hmeşin Kaymakamı Bayram Sağır, Fındıklı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Pazar Liman Başkanı S.Süleyman Taşçı, Siyasi Parti temsilcileri, STK Başkanları, Daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.


Günle ilgili Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya bir açıklama yayımladı.

Başkan Kahya; “1 Temmuz 1926 yılında TBMM tarafından kabul edilen ve yürürlüğe giren Kabotaj Kanunuyla milletimiz, denizlerimizde egemenlik hakkını kazanmıştır ve bu tarih “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak ilan edilmiştir.

Ecdadımızdan günümüze gelen ve köklü bir geleneği olan denizciliğimizin gelişimi bir kültür, medeniyet ve egemenlik meselesi olmuş ve hızla ilerlemiştir. Bu kültür, medeniyetle üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizde, milletimizin denizlerimize olan ilgisi ve denizlerimize sahip çıkma duygusu daha da güçlenmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, hayatını denizlerde kaybeden deniz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. 
Hemşehrilerimin ve bütün denizcilerimizin “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı"nı kutlar, selam ve saygılarımı sunarım." Şeklinde konuştu.


    Yorumlar

Arşiv