Rize Pazar Şehitlik Köyünde Anız Yangını Felaketi Üzdü

Rize'nin Pazar İlçesi Şehitlik Köyünde anız ateşinden dolayı çıkan orman yangını üzdü.

26 Kasım 2019 Salı 10:13
Rize Pazar Şehitlik Köyünde Anız Yangını Felaketi Üzdü
Rize'nin Pazar İlçesi Şehitlik Köyünde anız ateşinden dolayı çıkan orman yangını üzdü.

İl ve ilçelerden bir çok ekibin müdahale ettiği yangın kontrol altına alınmaya çalıcılıkken, yetkililer anız ateşi yakılmaması yakılırsa da mutlak suretle kontrollü şekilde takip edilmesini istedi.

Pazar Şehitlik Köyünde sabah saatlerinde başlayan anız yangını rüzgar sebebi ile büyümeyerek geniş bir alana yayılmış durumda. Yetkililer yangının çıkış sebebini Anız yangını olabilir şüphesi üzerinde dururken, yangın söndürme ve soğutmadan sonra, gerekli inceleme başlatılacak.

Çıkan yangına ilk müdahaleyi yapanlar arasında olan Ardeşen Orman İşletme Şefi Mehmet Çakmakçı ve şeflik personeli çıkan yangını söndürmek için canla başla mücadele vermekte.Anız Yangını Nasıl Çıkar

Anız yangınları, nadiren rast gele atılan sigara izmaritinden veya yabani zararlı kurumuş otların temizliği için yakılan ateşten çıkmaktadır. Maalesef çoğu kez anızlar, resmi makamlarca yakılması yasaklanmasına rağmen, konunun önemini yeterince bilmeyen bazı kişiler tarafından arazide temizlik maksatlı yakılan ateşle bir anda orman yangınlarına dönüşmektedir.ANIZ YAKMANIN TOPRAK ÜZERİNDE YAPTIĞI OLUMSUZ ETKİLER:

Anız yangınlarının toprak içersindeki faydalı canlıları ve organik maddeyi yakması: Anızlar yakıldığında tarla toprağı yüzeyinde 252 oC bulan yakıcı bir sıcaklık oluşmaktadır. Bu yüksek sıcaklık toprağın üst katmanlarındaki kil gibi toprak parçacıklarını pişirmekte, topraktaki bir çok faydalı mikroorganizma ve solucan gibi küçük canlıları yakarak öldürmektedir. Ayrıca anız yakılması sonucu oluşan yüksek sıcaklık toprağın üzerindeki sap, anız gibi artıkları yakarken toprağın üst tabakasındaki organik maddeyi de yakmakta, bazı mikroelementleri bitkilerin faydalanamayacağı forma dönüştürmekte ve bu gibi tarlalarda yetişen ürünlerdir. Bundan mütevellit lütfen anız yakmayalım yakanları mutlaka uyaralım.

 

    Yorumlar

banner160
Arşiv