Pazar Melyatta Yapılacak Olan Terfi İstasyonu İnşaatı Şekillenmeye Başladı

Doğu Karadeniz'de sahil ve yukarı bölgelerde bulunan Belediyelerin en büyük sorunlarından biri olan çöp dökme alanı, yapılacak olan terfi merkeziyle son bulacak. Vahşi depolamayla bertaraf edilmeye çalışılan çöp sorunu yapılan aktarma istasyonuyla çözüme kavuşuyor.

19 Eylül 2019 Perşembe 11:53
Pazar Melyatta Yapılacak Olan Terfi İstasyonu İnşaatı Şekillenmeye Başladı
Ardeşen Belediyesinin Başını çektiği projede inşaat hızla devam ediyor. Rize'nin sahil ilçeleri olan Pazar, Ardeşen, Fındıklı, ayrıca Tunca, Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinin de ortak olduğu, aktarma istasyonunda çalışmaların son aşamaya geldiğini ve inşaatın tamamlanmasıyla sıkıntıların kökünden çözüleceğini söyledi.

 

 Çöp aktarma istasyonu inşaat alanında hummalı bir şekilde devam ederken, İnşaatın 60 gün içinde bitirilerek Merkezi Ardeşen'de Bulunan Kaçkar İtfaiye, Mezbahana ve Katı Atık Birliğine teslim edileceği bildirildi. Uzun yıllardır ilçelerde çöpler, dere kenarlarında veyahut yol kenarlarında vahşi depolama dediğimiz usul ile depo ediliyordu. Bu sorunun çözümü için  Belediyeler aynı çatı altında toplanarak bir çözüm yolu arayışına girdiler. Bu mahiyette, ilk olarak Fındıklı ilçesinde eski maden ocağı alanında bir proje düşünülmüştü. Ancak orada ruhsat konusunda sıkıntı olduğundan çözüm çıkmadı. Orada aktarma değil depolama tesisi yapılacaktı. En sonunda uygun yer olarak, Pazar Çayeli arası, Çayeli Tünelinin biraz Pazar tarafında karar verildi.  Burada, çöpler Belediyenin çöp kamyonlarıyla gelip rampadan çıkacak ve Rize’deki çöp aktarım istasyonu gibi, tıra yüklenip Of ilçesindeki depolama tesisine gidecek. İleride, buradaki teknolojiyi geliştirip ayrışım veya enerji sistemi entegre edilerek daha modern bir kullanım alanı haline getirilmesi hedefleniyor.

 

Konu hakkında; Uzun süredir medyada değişik kesimler tarafından yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyleyen Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, “Sonuçta çöpleri götürüp dökeceğimizi mantıklı bir yer yoktu. Ne Ardeşen ne Fındıklı’da ne Hemşin ne de Çamlıhemşin’de. Uzun yıllardır bu şekilde idi. 5 senedir yaptığımız çalışmalar neticesinde artık burada modern bir tesis kuruluyor.  Yani burada depolama olmayacak. Çöp arabalarının getirdiği çöpler, tırlar ile Of’taki tesise nakledilecek. Hava şartlarında bir olumsuzluk yaşanmazsa bu tesis 60 gün içinde bitirilerek Kaçkar İtfaiye Birliği’ne teslim edilecek ve hizmete başlayacak. Diye konuştu.

     Yorumlar

Arşiv