Renault-Nissan ve Russian Technologies işbirliği

Renault-Nissan ve Russian Technologies şirketi ürün lansmanları ile Rusya'nın en büyük otomobil üreticisi AvtoVAZ'a teknoloji transferlerini hızlandırmaya dönük bir ortak girişim kurdular.

14 Aralık 2012 Cuma 12:56
Renault-Nissan ve Russian Technologies işbirliği
 Konuya ilişkin yapılan  açıklamaya  göre, Renault-Nissan İttifakı, Rus otomobil pazarının  lideri AvtoVAZ  firmasının  bağlı olacağı  yeni  şirket ''İttifak Rostec Auto BV''de çoğunluk hissesine sahip olacak. Bu girişimin hızla  büyüyen  Rus pazarında Renault, Nissan ve Lada arasındaki sinerjiler ve  yeni  ürün geliştirme dinamiğine olumlu  etkileri  olacak.

Renault-Nissan İttifakı ve kamu şirketi Russian Technologies, her iki ortağın AvtoVAZ şirketinde sahip oldukları menfaatlerin tamamını bir araya getirecek ve böylece çoğunluk hissedarı olarak Lada markasının sahibi olan Rusya'nın en büyük otomobil  üreticisinin uzun vadeli istikrarının garantörü olacak bir ortak girişim kurdular.

Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, Moskova'da Russian Technologies Genel Müdürü ve AvtoVAZ Yönetim Kurulu Başkanı Sergueï Tchemezov ve AvtoVAZ Başkanı Igor Komarov ile birlikte katıldığı törende ortak şirketleri İttifak Rostec Auto BV'nin kurulduğunu açıkladı.

Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn konuya ilişkin, ''Açıklanan bu tarihi anlaşma hem Renault, hem Nissan, hem de AvtoVAZ  için kazandıran bir anlaşmadır. Bu anlaşma zaten sağlam olan ortaklığın tarihinde yeni bir önemli bölüm açıyor. Bu ortak girişim, bir yandan Rus otomotiv sektörünün lideri AvtoVAZ'ın rekabet gücünü desteklerken, öte yandan Rusya'daki büyümemizi hızlandırmamızı sağlayacak'' deerlendirmesinde bulundu.

Anlaşmaya göre Renault-Nissan İttifakı yeni şirkete 23 Milyar Ruble (742 milyon dolar) getirecek. Bu yatırım ile 2014 yılının ilk yarısının sonuna kadar ortak girişimden yüzde 67,13 hisse alacak. Ortak şirket ise AvtoVAZ'ın sermayesinin yüzde 74,5'ine sahip olacak.

Daha önce 2008'de AvtoVAZ'dan yüzde 25 hisse alan, sonra da Rus üreticinin mali durumunun dikkat çekici şekilde düzelmesine yardım etmiş olan Renault, yeni şirkete yaklaşık 11,3 milyar Ruble (366 milyon dolar) yatırım yapacak. Renault, 2014 Haziran ayına kadar ortak girişimden yüzde 50,10 pay almak istiyor. 

Daha önce AvtoVAZ'ın hissedarı olmayan Nissan ise 11,7 milyar Ruble (376 milyon dolar) yatırım yapacak. Japon üretici 2014 Haziran ayına kadar yüzde 17,03 iştirak hissesine sahip olmayı hedefliyor. Russian Technologies'nin ise bu tarihte ortak şirketin sermayesinin yüzde 32,87'sini kontrol etmesi öngörülüyor.

Yeni anlaşma çerçevesinde, Russian Technologies, AvtoVAZ'ın ana faaliyet konusu dışındaki aktiflerin erken satışından kaynaklanan hasılatları alarak, AvtoVAZ'dan alacağını 8 milyar Ruble (258 Milyon dolar) azaltacak. Kalan faizsiz kredi borcu yaklaşık 46 milyar Rublenin (1,48 milyar dolar) geri ödemesi 2032 yılına kadar uzatılacak. Bu hükümler AvtoVAZ'ın her türlü nakit sıkıntısından bağışık sağlam bir bilançoya sahip olmasını sağlayacak.

Anlaşma 2014 ufkunda tam anlamıyla hayata geçirildiğinde, İttifak Rostec Auto BV halen Troika Dialog Investment Ltd. şirketinin elinde bulunan bütün hisseleri devralmış olacak. Bu işlem önceden uygulanan ve süratle yerine getirilmesi beklenen şartlara tabi olacak. 


-Avrupa'da ekonomik büyümenin gerçek lokomotifi olan bir grup-


İttifak Rostec AutoBV Yönetim Kurulu dikkatini her şeyden önce AvtoVAZ'ın büyük hissedarlarının kararlarının uygulanmasına verecek. Bu kurul, ayrıca İttifak ve Russian Technologies arasında öncelikli bir görüşme ve diyalog ortamı olacak.

Anlaşma çerçevesinde, Renault-Nissan Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn İttifak Rostec Auto BV'nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 

AvtoVAZ Yönetim Kurulu'nun üye sayısı da 12;den 15 üyeye çıkarılacak. Renault-Nissan İttifakı'nın kurulda sekiz temsilcisi olacak. Adaylar, 12 Şubat 2013 günü toplanacak olan AvtoVAZ'ın Olağanüstü Genel Kurulu'nda onaylanacak. Sergueï Tchemezov AvtoVAZ'ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak kalacak ve 2013 Haziran ayından itibaren Carlos Ghosn ile dönüşümlü olarak Başkan Vekilliğini yürütecek.

Russian Technologies Genel Müdürü Sergueï Tchemezov, ''Rusya otomobil pazarı satış açısından Avrupa'nın en büyük pazarı olma yönünde gelişiyor. 2020 ufkunda, AvtoVAZ ve ortakları dünyanın en ileri standartlarına göre bir milyondan fazla otomobil üretecekler. Renault-Nissan İttifakı ile ortaklık Togliatti;de ve bölgesinde geniş istihdam olanakları yaratacak'' ifadelerini kullandı.

Anlaşma Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Poutine tarafından Rusya'da Samara bölgesinde Togliatti'de yıllık 350 bin araç üretim kapasiteli bir montaj tesisinin açılmasından sekiz ay sonra yapıldı, bu üretim tesisi Renault-Nissan İttifakı'nın en önemli platform paylaşım programlarından birine ev sahipliği yapacak. 

Fabrikada Lada Largus modelinin üretimi 2012 ilkbaharında, Nissan Almera üretimi ise yeni başladı. 2013 ilkbaharına kadar üretim miktarı aşamalı olarak artacak. 2013 yılında, Lada, Renault ve Nissan markalarını taşıyan beş farklı model bu montaj tesisinin bantlarından çıkacak. Bu üretim merkezinde gerçekleştirilen yatırımlar ileri vadede yaklaşık 400 milyon avroya ulaşacak.

Ortakların ayrıca Rusya'da başka üretim merkezleri bulunuyor. Moskova'da, Saint-Petersbourg'da ve Ijevsk'de (Togliatti'nin 700 km kuzeyinde, 2012 yılında AvtoVAZ tarafından satın alınan bir fabrikada). Bu fabrikalar da yeni proje ve yatırımlardan yararlanacaklar.

Togliatti Fabrikası'nda yapılan iyileştirmeler ve diğer fabrikalarda öngörülenler dikkate alındığında, Renault-Nissan İttifakı ve AvtoVAZ Rusya'da 2016 yılından itibaren asgari 1,7 milyon araçlık bir yıllık üretim kapasitesine sahip olacak.

    Yorumlar

banner153
Arşiv