İşte hidrojenle çalışan yerli otomobil

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından hidrojen ile çalışan ve 'Ciyo' adı verilen otomobilin tanıtımı yapıldı.

14 Aralık 2012 Cuma 13:02
İşte hidrojenle çalışan yerli otomobil
 Cumhuriyet Üniversitesi,  Ticaret  ve Sanayi Odası, Estaş, Marka Gıda'nın destekleriyle yapılan Ciyo adlı hidromobilin, Mühendislik Fakültesi'nde  gerçekleştirilen  tanıtımına Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Mühendis Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirci, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Döner, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Nevzat  Yaşar  Aşıkoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ertan Buyruk, öğretim üyeleri ve  öğrenciler  katıldı.

Tek kişilik olan hidromobil Ciyo'nun mekanik teknik  proje  ekibinde makine mühendisliği son sınıf   öğrencileri  Melih Emre Yerlikaya, Cumhur Köseoğlu, Şaban Yılmaz, Bilge Berk Eren, Ziya Karataş, Erkan Kaya, Talha Çay, Murat Arslan, Sercan Keser, Ahmet Güvendi, Ömer Yıldız, Halil Cenberg Figen ve Cihat Karakaş yer aldı. Ciyo'nun tanıtımında  konuşan   takım  kaptanı Melih Emre Yerlikaya,  aracın  yapılış aşamaları ile çalışma  sistemi  ve teknik özellikleri hakkında bilgiler verdi. Yerlikaya, "Cumhuriyet  Üniversitesi  Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri  olarak başka  projeler  üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Hedeflerimiz arasında insansız hava  aracı , 3D  yazıcı , medical cihaz, sıva otomasyonu, altı  zamanlı  içten yanmalı motor , paletli buggy gibi  projeler  var. Bu  projeler  üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, ancak desteklerin artması gerekiyor. 
Çalışmalarımızda bizleri destekleyen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Yerlikaya diğer  üniversitelerde   gelişen  teknik aktiviteleri kendi üniversitelerinde de gerçekleşktirmek için yola çıktıklarını belirterek, "Hidromobil bizim için bir sıçrama tahtası niteliğinde bir  proje  olacaktı. TÜBİTAK hidrojen yarışlarına katıldık. Türkiye'nin her yerinden üniversitelerin kendi ürettikleri araçlarla katıldıkları bir organizasyondur bu. Cumhuriyet Hidromobil sadece yarışların altıncısına yetişmiş oldu. Biz geceleri çalışarak bu  aracı  1 yılda tamamladık" dedi. Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık ise hidromobili tasarlayan öğrencileri kutlayarak  araç  ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

    Yorumlar

banner160
Arşiv