“GEMİ BATIYOR, HAYDE FİLİKA'YA“

ZEYNEP BALSÜZEN

24 Şubat 2021 Çarşamba 18:44
“GEMİ BATIYOR, HAYDE FİLİKA'YA“
Merhabaaaa!

Ardeşen’in Sesi gibi emektar bir gazetede yazı yazmak güzel ve heyecan verici. Haliyle ne konuda yazabileceğimi uzunca bir süre düşündüm. Tam da bu konu üzerine düşünürken sosyal medyada karşılaştığım ve –uzun süredir dergi takip eden biri olarak- beni heyecanlandıran bir konuda yazmaya karar verdim.

Çocukluğunu ve gençliğini Ardeşen’de geçirip, üniversite okumak için büyük şehirlere giden hemen hemen her gencin (ben de dahil) yakındığı bir durum var:

“Ardeşen çok güzel bir yer ama kültürel ve sanatsal etkinlikler yetersiz! ”

Görüyorum ki birileri artık bunu yüksek sesle konuşmaya başlamış. Hatta konuşmaktan bir adım öteye giderek bu soruna el atmak için kolları sıvamışlar.

Kendilerine sigortasız işçiler demişler; Ardeşen’in okuyan, çizen, yazan gençleri bir araya gelerek önce ArGenç adı altında çeşitli etkinlikler düzenlemişler. Birkaçına şahit oldum. Horonlar oynayıp hep birlikte filmler izlemişler... Toplanıp kitap, yazı ve hatta resim tahlilleri yapmışlar. Ne var ki her kesimi bir şekilde etkileyen pandemi “sigortasız işçilerimizi” de etkilemiş ve etkinliklerine ara vermek durumunda kalmışlar.

Baktılar ki pandeminin biteceği yok çalışmalarına farklı şekilde devam etmek istemişler. Ve bir dergi çıkarmışlar. Yani artık bizim şehrimizin de bir dergisi var! FİLİKA! Çok uğraşıp, emek verilerek yapılan bir çalışma olduğunu dergiyi gördüğünüzde anlıyorsunuz. Benim dergide en sevdiğim şey; hiçbir siyasi yapılanmaya, siyasi söylemlere ve kişilere yer vermiyor olması. Yani belli ki FİLİKA gerçekten insanı, kültürü, sanatı, okumayı, yazmayı, çizmeyi yani olması gerekeni konuşmak istiyor. Yazar kadrosunda Mustafa Kutlu, İlber Ortaylı yokmuş ama bu memleketin yetiştirdiği, kimimizin komşusu, kimimizin akrabası veya arkadaşı olan gençler varmış.

Bize düşen ne?

Kendi deyimleriyle aynı derenin suyunu içen, benim deyimimle mahallemizin çocukları olan bu gençlere her anlamda destek olmak. Umarım bu kadar emeğin bir karşılığı olur.

Çok beğendim!

Emeğinize, yüreğinize sağlık arkadaşlar!

“GEMİ BATIYOR, HAYDE FİLİKA’YA!”

    Yorumlar

Arşiv