EĞİTİM Haberleri Tümü

Yaşam döngümüzü alternatif enerjilere yönlendirmeliyiz

Pazar Hamidiye Çözüm Koleji doğal kaynakları daha verimli kullanma ve enerji tüketiminde çevreci yaklaşımlar için Güneş fırınlar hazırlayarak alternatif ve doğal enerji kaynaklara dikkat çekti.

 

 

En büyük enerji kaynağı bilindiği gibi güneştir. Isı, ışın, ışık ve hatta canlıların enerji üretimi için kullandığı mineraller ve vitaminleri Güneş dışında su, rüzgâr, ateş ve jeotermal kaynaklardan da almakta, ancak; Isı, ışık, elektrik, kinetik, potansiyel ve kimyasal enerji hep enerjinin değişik şekilleridir. Enerji ilk hali ile ya da diğer şekline dönüştürülerek hareketin, yaşamın devamlılığını sağlar.

 

Halen dünya enerji ihtiyacının % 95 gibi bir kısmını karşılayan fosil yakıtlar (petrol, doğalgaz, kömür, linyit, asfaltit), su gücü (hidrolik) ve nükleer enerji çağımızın geleneksel enerji kaynaklarıdır.

Okulun Fen Bilgisi Öğretmeni Tuğba Ayık; “Güneşten sağlanan ışık ve ısı enerjisi aynı zamanda enerji kaynakları arasında yenilenebilir enerji adıyla yer almaktadır. Hem güneş ışığından hem de ısı enerjisinden faydalanılarak güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji sistemleri kurulabilir. Bu sistemlerin bazılarında ısı enerjisi sağlamanın dışında bazılarında ise ışık ile elektrik elde edilmesi şeklinde yararlanılmaktadır. Bu doğrultuda alternatif ve doğal enerji kaynaklarından faydalanma amaçlı düzenlediğimiz güneş enerjili fırın projemiz öğrencilerimiz tarafından oldukça benimsendi.” Açıklaması yaptı.

 

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz