Başkan Gültekin’den Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Ardeşen Hatırası

Bu yıl 31 Mayıs 4 Haziran tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 10.su düzenlenen Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali kapsamında Karadeniz Gecesine katılacak olan Rize Ardeşen Belediyesi Halk Oyunları ekibi Sahnelediği performansla festivalin ilgi odağı oldu.

02 Haziran 2017 Cuma 18:41
Başkan Gültekin’den Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Ardeşen Hatırası
 Düzenlenen Zerdali Festivaline; KKTC Cumhurbaşkanım Mustafa Akıncı, Devlet Bakanları, Esentepe Belediye Başkanım Cemal Erdoğan, Ardşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Çok sayıda Protokol Üyesi, Basını mensupları, Türkiye ve Kıbrıs halk oyunları kafilesi ve Kıbrıslı vatandaşlar katıldı.

 

KKTC Bağlı Girne İlçesi Esentepe Belediyesi tarafından organize edilen festival kapsamında Karadeniz tanıtım günleri kapsamında Ardeşen Belediyesi Başkan Hakan Gültekin, Meclis Üyeleri Yunus Önkibar, Mahmut Özyanık ve yine Belediye Spor Kulübü bünyesinde bulunan Halk Oyunları sporcularından Kanunu Anadolu Lisesi Öğrencileri Resul Hocaoğlu, Ayten Gülşah Şahin, Pelin Acar, Dila Altunkaya, Hatice Üstbaş, Merve Yeniçırak, Elif Seis, Cansu Kuyumcu, Mehmet Demirci, Muhammet Hatipoğlu, Ömer Bayboğa, Halil İbrahim Civaoğlu, Ufuk Altıparmak, Ümit Gürsal ve Kafile koordinatörleri İhsan Kocaman, Güler Kahveci ve Halk oyunları hocası Eray Akman Rize’yi ve Doğu Karadenizi temsil etti.Açılışta bir konuşma yapan Başkan Gültekin; Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 10. Su yapılan Uluslararası Esentepe Zerdali festivalinde bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak isterim.

Kültürüne sahip çıkan milletler geçmişten gelen miraslarını yeni nesillere en iyi şekilde aktararak ayakta kalabilirler. Bu anlamda düzenlenen çeşitli etkinlikler ve özellikle festivaller bunun en önemli göstergeleridir. Atalarımızdan kalan ve dededen toruna miras bırakılan örf ve adetlerimizi çocuklarımıza okul sıralarında öğretemeyiz, öğrenmenin en iyi yolu yaşayarak öğrenmektir. Bu anlamda bugün 10.sunu düzenlediğiniz Zerdali Festivalinin aslında bir eğlence değil de örf ve adetlerimizin yeni nesillere aktarılmasında kurulan bir köprü olarak görmeliyiz.

Sn. Cumhurbaşkanımın huzurunda, bizleri bu anlamlı Festivale davet eden Esentepe Belediye Başkanım Sn. Cemal Erdoğan,a teşekkür etmek isterim.

Bu davetten duyduğumuz memnuniyet doğrultusunda sizleri, Rize'mizin en büyük İlçesi olan Ardeşen'de Belediyemiz öncülüğünde her yıl yapılan Rafting Şampiyonasına, (bu arada 22-28 Mayıs tarihleri arasında Gürcistan'da yapılan Avrupa Rafting Şampiyonasında Belediyemiz bünyesinde bulunan Rafting sporcularından oluşan Milli kafilemiz U19 Kategorisinde Avrupa 1. liği elde etmişlerdir. Kendilerini bur dan bir kez daha tebrik ediyorum), ağustos ayında yapılan Tahta araba yarışlarına, Offroad yarışlarına, Streetball Sokak Basketbol turnuvasına, her yıl Ulusal yapılan ve bu yıl Uluslararası yapılacak olan Bisiklet yarışlarına sizleri davet etmek isterim.

Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz 10. Uluslararası Esentepe Zerdali festivalinde yer alan Karadeniz geceleri kapsamında sahne alacak olan Ardeşen Belediyesi Halk oyunları ekibimiz ve kafile olarak burada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade eder saygılar sunarım. Diye konuştun.Konuşmaların ardından Başkan Gültekin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Ardeşenin simgelerinden olan Naila (Serender) ve organik Çaykur Çayı hediye etti.
 

 

 

 

 

 

    Yorumlar

banner160
Arşiv