Yüzyılın Hastalıkları.

Çağın hastalıkları şemsiyesi altında bilinmeyen birçok hastalık insan ırkını tehdit etmeye devam edecektir.

09 Mart 2020 Pazartesi 13:51
Yüzyılın Hastalıkları.
Çağın hastalıkları şemsiyesi altında bilinmeyen birçok hastalık insan ırkını tehdit etmeye devam edecektir.

Gelişen ve değişen dünya yeni ve bilinmezlerin ortaya çıkmasına her daim gebe dir.

Eskiden bu hastalıklar yoktu dediğinizi duyar gibiyim.

Eskiden Çinli, Koreli, Afrikalı veya bir Avustralyalı yı görmenin ne derece mümkün olduğunu bir düşünün! Şimdide günümüz şartlarında saydığım bu ülkelerle ve bu ülkelerde yaşam süren insanlarla olan diyaloğunuzu bir düşünün.

Kültür farklılıkları toplumlara entegre edince bireysel olarak kimyamıza ters düşen şeylerde meydana geliyor mudur?

Malum her ülkenin kendine özgü yeme ve içme adabı var. Yöresel mutfağı var.

Yeme içme kültürleri farklılıklar gösterdikçe belki de bize ve biyolojik olarak bünyemize iyi gelmeyen bir şeyler olabilir.

Dünya ülkelerinde çok ama çok uç noktaca yemekler var. Bunların bir çoğu bize uymayan tarzda. Özellikle de Çin Mutfağında servis edilen bazı yiyecekler.

Konuyu asrın virüsü Corona’ya getirmek değildi niyetim ama gelin görün ki devletlerin şu günlerde korkulu rüyası tedavisi henüz bulunamayan ve kıtalar arası sorun haline gelen seyahati, ticareti ve diyaloğu kesen ülkeleri dışa kapatan bir virüs ile savaşıyoruz.

Yaradan bu konuda bizleri uyarmış idi.

Dinimizde helal yiyin ikazı var. Kur-an-i Kerimde yüce yaradan buyurur ki; "Ey iman edenler! Allah 'ın size helâl kıldığı güzel ve temiz şeyleri haram etmeyin, sınırı, aşmayın. Çünkü Allah, sınırı aşanları sevmez. Allah'ın size verdiği rızıklardan helâl ve temiz olarak yeyin ve inandığınız Allah 'tan korkun" (el-Mâide, 5/87-88) buyurmuştur.

Temizliği; beden temizliği, yiyecek-giyecek temizliği ve çevre temizliği olarak ele almak gerekir. Ben bu ve benzeri çağın hastalığı tabirini bu kıskaçta değerlendiriyorum.

Helal yememiz gerek.

Saygılarımla

Salih NAVDAR

Anahtar Kelimeler: Yüzyılın Hastalıkları.

    Yorumlar

banner146
Arşiv