KARADENİZ’DE TURİZM

Yazar Yasemin Hurşutağaoğlu'nun Kaleminden "KARADENİZ’DE TURİZM"

13 Ocak 2024 Cumartesi 12:15
KARADENİZ’DE TURİZM
Karadeniz’e, maviden yeşile, yeşilden maviye, toprak ve komar çiçeklerinin büyüleyici kokusu yayılır. Her mevsim yağmurludur, bazen deniz coşar; Kaçkar’ın heybetine kafa tutar. Binlerce yıl geriye uzanan tarihi ile bir başkadır Karadeniz.

Günümüzde alternatif turizm türlerinin gelişmesiyle birlikte insanlar biraz daha doğada kalmak; sessiz, dingin, huzurlu bir ortamda tatil yapmak ister. Karadeniz; doğa yürüyüşleri, kendine özgü lezzetleri ve yaşam tarzını emin adımlarla ilerleyerek dünya ile paylaşmaya başladı. Kaçkar Dağları, Fırtına Deresi, Zil Kale, Sümela Manastırı, kendine özgü mimarisi gibi görülmesi gereken yerleri; yayla şenlikleri, dağ ve su sporları gibi aktiviteleriyle ziyaretçilerine yapılabilecek birçok alternatif sunuyor. Karadeniz, turizm açısından elverişli olsa da zorlu coğrafi konumu itibari ile macera severlere adrenalin dolu bir tatilin ev sahipliğini yapıyor.

Özelikle yayla turizminde doğayı korumaya ve temiz kullanmaya dikkat etmememiz gerekir. Yayla geleneğinin korunması ve doğa tahribatlarının önlenmesi adına, uygun olmayan yapılaşmanın engellenmesi için hep birlikte çaba göstermeliyiz. Bu farkındalık, ziyaretçilerle birlikte yöre halkı arasında da sağlanmalıdır.

Bir yerin turizminin gelişmiş olması fazla yapılaşma ya da insan kalabalığı değildir; gittiğiniz yerin sizde bıraktığı izdir. Karadeniz’de bir coşar bir durulursunuz, sürprizleri hiç bitmez.

-Dutxeli Yasemin

Anahtar Kelimeler: KARADENİZ’DE TURİZM

    Yorumlar

banner160
Arşiv