Danaburnu Böceği Yok Satıyor

Tarım Zararlısı Olarak Bilinen Danaburnu Böceği İçin Alım Satım Adına Pazar Oluştu.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 11:42
Danaburnu Böceği Yok Satıyor
Doğu Karadeniz’in kültürlerinden biri olan Atmaca sezonun yaklaşmasıyla birlikte, Atmacayı yakalamada kullanılacak olan örümcek kuşlarının da yakalanarak eğitim verilme süreci başladı.

 

Her yıl Eylül Kasım ayı arasındaki Atmaca sezonu için Temmuz sonu Ağustos ortası yakalanacak olan örümcek kuşu (ciceğen, ğaço) kuşu için tarım zararlısı olarak bilinen danaburnu böceğine rağbet arttı.

 

Örümcek kuşunun en sevdiği yiyecek olan danaburnu böceğinin bulunması gün geçtikçe zorlaşırken, avcılar tarafından danaburnu alım satımı için bir Pazar bile oluştu.Toprak altına yuva yapan danaburnu böcekleri bitki köklerine büyük zarar veren bu böcek tarla, sera ve bahçe gibi alanlarda çok fazla görüldüğü bilinse de son yıllarda Doğu Karadeniz’de eksikliği hissedilen bu tarim zararlısı için adet başına 10 ile 20 tl arasında fiyat biçilmekte.

Geçtiğimiz yıl adedi 5tl den satılan danaburnu böceği şimdilerde 10 ile 20tl arası alıcı bulmakta. Talebin yüksek oluşu fiyatı yükseltirken, çevresel faktörlerin yanı sıra hayvancılık ve tarımın git gide azalması da bu böceğin bulunmasını güçlendirmekte.

Bölgede Atmaca kültürünü yaşatma adına kurulan dernekler ve bu derneklere üye olan sertifikalı resmi avcılar gelecek endişelerini dile getirirken Atmaca kuşu yakalayamazlarsa bu geleneğinde yıllar içinde azalarak kaybolacağı endişesi içinde olduklarını ifade ediyorlar. 

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv