Biz de varız Deneğinin Uluslararası projesinde 2 Adım Start Aldı

Güçlü Kadınlar için Sivil Toplum Diyaloğu Projesi Üçüncü Uluslararası proje faaliyetlerini Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirildi.

15 Haziran 2022 Çarşamba 13:08
Biz de varız Deneğinin Uluslararası projesinde 2 Adım Start Aldı
Güçlü Kadınlar için Sivil Toplum Diyaloğu Projesi Üçüncü Uluslararası proje faaliyetlerini Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirildi.


Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu Güçlü Kadınlar için Sivil Toplum Diyaloğu Projesi üçüncü uluslararası proje faaliyetlerini 03-07 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

Kırsal Bölgelerdeki Kadın Hareketi Derneği (BİZ DE VARİZ) Başkanı Berrin Yeğen bir basın açıklaması yaparak Proje hakkında şunlara değindi; “ Bu çalışma Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirilmiştir. Çalışma 5 Litvan, 5 Çek ve 6 Türk katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.

 Uluslararası proje faaliyeti iki aşamalı olarak gerçekleşmiştir.

Birinci aşamada ‘’AB adayı TÜRKİYE’’ konferansı düzenlenmiştir. Konferansı dernek başkanı Sn. Berrin YEGEN vermiştir. Konferansın konusu Türkiye’nin AB serüveni, Adaylık süreçleri, Müktesebat görüşmeleri vb olmuştur. Konferans katılımcıları soru cevap şeklinde konferansa aktif olarak dâhil olmuşlardır.

İkinci aşamada engelli kadın hakları konusunda Çek, Eston, Litvan ve Türk katılımcılar sunumlarını yaparak tecrübelerini paylaşmışlardır. Sunumları ile uluslaarası çalışmaya katkıda bulunanlar şu şekildedir: ‘’Tallinn Kadın Destek Merkezi başkanı Sn. Vaike PÄHN, Estonya Özürlü Kadınlar Derneği başkanı Sn. Janika Paulus, Tartu İlçe Engelli Kadınlar Birliği başkanı Sn. Marju Reismaa, Tallinn ve Harju İlçe Engelli Kadınlar Birliği başkanı Sn. Jelena Pipper, Proje koordinatörü Sn. Yaşar Yegen, Bizdevariz Derneği Sekreteri Sn. Ülkü Telatar Kutanis ve Litvanya Kadın ABirliği başkanı Sn. Loreta Kelbauskaitė-Serpyte’’.

Çalışmanın ikinci gününe Estonya Parlamentosu Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, Parlamenter Sn. Jüri Jaanson’da katılmış ve kendisine proje faaliyetlerimiz hakkında bir brifing verilmiştir.

Bilgilerinize saygılarımla sunarım.” İfadelerinde bulundu.    Yorumlar

banner153
Arşiv