Ali Macaristan’a Uçacak Hayatı Kurtulacak

Ali henüz 31 Aylık ve kendisine SMA teşhisi konuldu. Bahsi geçen Spinal Musküler Atrofi olarak adlandırılan SMA, kas kaybı ve zayıflığa sebep olan ve çok sık rastlanmayan bir hastalıktır.

30 Kasım 2020 Pazartesi 13:50
Ali Macaristan’a Uçacak Hayatı Kurtulacak
Ali henüz 31 Aylık ve kendisine SMA teşhisi konuldu. Bahsi geçen Spinal Musküler Atrofi olarak adlandırılan SMA, kas kaybı ve zayıflığa sebep olan ve çok sık rastlanmayan bir hastalıktır.

 

Henüz 3 Aylık olan Ali Eymen Kardeşimiz bu hastalıkla mücadele edebilmesi ve hayata tutunabilmesi için her kesin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu manada Ali için Rafting camiasında yardım ve destek kampanyası bir çığ gibi büyüyor.

 

Vücutta yer alan pek çok kası tutarak hareket kabiliyetini etkileyen hastalık, kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bebeklerde en sık rastlanan ölüm nedeni olarak kabul edilen SMA, batı ülkelerinde daha sık görülür.

Ülkemizde ise yaklaşık 6 bin ile 10 bin doğumda bir bebekte görülen genetik geçişli bir hastalıktır. SMA hareket hücreleri adı verilen motor nöronlardan kaynaklanan, kas kaybı ile karakterize ilerleyen bir hastalıktır.

Bu hastalığın pençesinde olan Ali Eymen Ağum için Rafting camiası adeta seferber olurken çağrıya sesiz kalmayan duyarlı insanların katkılarıyla Ali Eymen’e yapılan maddi destekler sayesinde Macaristan’da düşünülen tedavi için umut ışığı belirdi.

 

Yardım konusunu gündemine alan Türkiye Rafting Federasyon Başkanı Fikret Yardımcı başta Rafting Camiası olmakla birlikte genel bir çağrı yaptı; Başkan Yardımcı “Ali Bağışlarınızla Yaşayacak kampanyasına Rafting camiası olarak bizler de duyarsız kalmadık.  Arkadaşlarımızla yaptığımız çalışma neticesinde önemli ölçüde destekte bulunduk. Bu kampanyamıza kayıtsız kalmayan çok değerli Rafting camiamızın yönetim kurulu üyelerine, kulüp başkanlarına, hakem, antrenör, sporcu arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Allah herkesten razı olsun.” Paylaşımı yaptı.

 

Başkan Yardımcının çağrısı üzerine az çok demeden her kes verilen banka hesap numaralarına bağış konu başlıklı destek vermeye başladı.


Spinal Musküler Atrofi olarak adlandırılan SMA Hastalığının Belirti ve sonuçları

1-Motor gelişim eksikliğine yol açan zayıf kaslar ve güçsüzlük

2-Azalmış refleksler

3-Ellerde titreme

4-Baş kontrolünü sağlayamama

5-Beslenme güçlüğü

6-Cılız ses ve zayıf öksürük

7-Kramp ve yürüme yeteneği kaybı

8-Yaşıtlarından geri kalma

9-Sık düşme

10-Oturma, ayakta durma ve yürümede zorluk

11-Dil seğirmesi

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv