22 Aralık Sarıkamış şehitleri destanı

Sarıkamış şehitlerimiz "Son 140 yılın en acı olaylarından biri" olarak nitelendirilen harekatın 105'inci yılı dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da "Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde" sloganıyla Sarıkamış başta olmak üzere yurdun birçok yerinde etkinlikler düzenlenmekte. Peki biz bu yürüyüşlerin anlam yüklemesini alabiliyor muyuz?

22 Aralık 2019 Pazar 13:05
22 Aralık Sarıkamış şehitleri destanı
Sarı Kamış Şehitlerimizi Anarken Onları En İyi Şekilde Hatırlamalı ve Anmalıyız.

Bu hassas konuda beni en çok etkileyen sözlerden biri; Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun şu sözleridir. "Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum Durun kapanmayın pencerelerim Güneşimi kapatmayın Beton çok soğuk, üşüyorum." Bundan Tam 103 Yıl Önce 90 Bin Vatan Evladının 90 Bin Yiğidin 90 Bin Ana Kuzusunun 90 Bin Fidanın Vatan Uğruna Hakka Yürüdüğü Tarihtir.

PEKİ SARIKAMIŞ HAREKATI NEDİR?

Sarıkamış Harekâtı (22 Aralık 1914), I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış'ta gerçekleşen kara çatışmalarından biridir. Başarısızlıkla sonuçlanan bir askeri girişimdir. Kasım 1914'te Azap ve Köprüköy'e saldıran Rusların, 3.Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa tarafından mağlup edilip dağıtılmıştır. Hasan İzzet Paşa dağılmış Rus ordusunu yakalamak yerine orduyu 15 kilometre geri çekmiştir. Hali hazırda dağıtılmış olan Rus ordusunu yok edip Bakü Petrollerine ulaşmak ve Alman İmparatorluğu'nun sanayi ihtiyacını karşılamak harekâtın amaçlarından biridir.

"SARIKAMIŞ"

Sarıkamış yaramdır, borandır Sarıkamış Sarıkamış ayazdır, destandır Sarıkamış Tam doksan bin ANADIR Sarıkamış. Şehid naaşları, karların erimeye başlaması üzerine Rus yetkililerinin nezareti altında müslüman köylülerden oluşturulan işçi grupları vasıtasıyla toplanıp imamlar gözetiminde icra edilen dinî merasimin ardından toplu mezarlara defnedildi.

Atalarının bu toprakların vatan olması için tarif edilemez bedel ödediğini hiç kimse inkar edemez. Yeni nesillerin yaşanan olaylardan ders çıkarıp bayrak, vatan sevgisini ön planda tutması gerektiğini dile getirmeden geçemeyeceğim. bundan mütevellit dedelerimizin kahramanlıklarının peşinden gitmemiz, onlar kadar fedakarlık yapmamız, göğüs gerip birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemiz lazım.

Son olarak Sarıkamış Allahuekber şehitlerimizi Saygı, Sevgi, Minnet ve Rahmetle anıyorum.

"RABBİM ŞEHADETLERİNİ KABUL EYLESİN"

Salih NAVDAR

 

    Yorumlar

Arşiv