Erdoğan'dan çiftçilere mesaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidarlarıyla birlikte tarımsal alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını, tarımsal kalkınmada büyük mesafeler kat edildiğini belirtti.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Erdoğan'dan çiftçilere mesaj

Başbakan Erdoğan, ''Dünya Çiftçiler Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Erdoğan, mesajında, çiftçilerin ülke kalkınmasında, ekonominin büyümesinde, sofralara ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında geldiğini vurguladı.

Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu halka ulaştıran çiftçilerin emeğinin kutsal olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Yediğimiz her ekmekte, içtiğimiz her çorbada, giydiğimiz her kıyafette çiftçimizin hakkı ve alın teri vardır. Hükümet olarak 8.5 yıllık iktidarımız süresince bu anlayışla görev yaptık; tarım sektörümüzü ayakta tutan, gece gündüz, yaz kış demeden çalışan çiftçilerimize rekor düzeyde destek sağladık. Stratejik bir sektör olarak gördüğümüz tarımda üretimi daha verimli kılmak için, 2003-2010 döneminde çiftçimize toplam 36.3 milyar TL tutarında destek verdik. Tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 59'dan, sulama ve hayvancılık faaliyetlerinde sıfıra, diğer tarımsal faaliyetlerde yüzde 5'e düşürdük.

Türkiye, iktidarımızla birlikte tarımsal alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı, tarımsal kalkınmada büyük mesafeler kat etti. Tarım sektörümüzün milli gelire katkısı 2002 yılında 36.1 milyar TL iken, bu katkı sağladığımız desteklerle her geçen yıl daha da gelişerek, 2010 yılında 92.8 milyar TL'ye ulaştı. Aynı şekilde, tarım ürünleri ihracatımız 2002 yılında 4 milyar dolar iken, 2010 yılında 12.7 milyar doları aştı. Türkiye, tarımsal gayrisafi yurtiçi hasıla büyüklüğü bakımından 2002 yılında dünya ülkeleri içerisinde 11'inci sırada yer alırken bugün 7'inci sıraya yükselmiş durumdadır.

Elde ettiğimiz bu başarıda, hükümetimizin sağladığı destekler kadar, çiftçilerimizin azmi, alın teri ve el emeği bulunduğunu gayet iyi biliyoruz. Bundan sonra da aynı şuurla çiftçilerimizin yanında olmaya, çiftçi kardeşlerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Dünya Çiftçiler Günü'nü bu düşünceler eşliğinde kutluyor, bütün çiftçilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum.''

Kaynak : haber7.com

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
  • 2 AĞUSTOS ARDEŞENİN SESİ GAZETESİ
Arşiv