Erdoğan, Demirel'i 6'ya katladı, şöhretini aldı!

Türk siyasetinde 7 kez gidip 8 kez gelmesi ile ün yapmış Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in lakabı DSİ geçmişinden dolayı 'Barajlar Kralı' idi. Erdoğan 10 yıllık iktidarında bu rakamı tam 6'ya katladı! Oysa hala Demirel sanılıyor...

13 Aralık 2012 Perşembe 16:21
Erdoğan, Demirel'i 6'ya katladı, şöhretini aldı!
 Yatırım maliyeti yaklaşık 16 milyar TL olan 112 tesis dün düzenlenen büyük bir törenle hizmete girdi.
10 Ekim 2010'da 110, 11 Kasım 2011'de 111 dev tesisin açılmasının ardından ağırlığını barajların oluşturduğu 112 tesisin açılış günü için bu kez 12.12.2012 günü seçildi. Ankara'daki Voleybol Federasyonu Spor Salonu'nda gerçekleştirilen toplu açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar birlikte yaptı.
ERDOĞAN, DEMİREL'İN BARAJ KRALLIĞINI 6'YA KATLADI

*'Barajlar kralı' olarak bilinen Süleyman Demirel döneminde ülke genelinde yapılan baraj sayısı 40 olurken dün açılışı yapılan 47 barajla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dönemindeki baraj sayısı 232'ye ulaştı. Böylece Erdoğan, Demirel dönemini baraj sayısı bakımından 6'ya katlamış oldu.

* Erdoğan açılış töreninindeki konuşması sırasında Deriner Barajı'na da özel önem verdi. Açılışın yapıldığı noktalarla canlı bağlantı kuran Erdoğan, Deriner Barajı ekranlara geldiğinde bir yönetmen gibi tanıtımını yaptı. Erdoğan görüntüleri 'zum yapalım' diyerek barajın üstündeki devasa viyadüğe de dikkat çekti.

* Açılışı yapılan en önemli tesislerden biri Artvin'deki Deriner Barajı idi. 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin birinci dünyanın da 6. en yüksek barajı olan Deriner 2.5 milyar milyara mal oldu. Baraj, Türkiye'de üretilen hidro elektriğin yüzde 6'sı kadar üretim yapacak.

* Hizmete açılan Deriner Barajı 'en yüksek' unvanını yakın gelecekte Yusufeli'nde yapımı süren baraja devredecek. Çünkü Bakan Eroğlu'nun sürpriz önerisi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi verilecek olan bu baraj 270 metreyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın üçüncü en yüksek gövdeli barajı unvanını alacak.

* Dünkü açılış sırasında Deriner'in ardından maliyeti en yüksek baraj ise 530 milyon liraya mal olan Yozgat Çekerek Barajı oldu. DSİ, Trabzon Atasu, Bolu Köprübaşı, Bayburt Demirözü barajlarının da aralarında bulunduğu toplam 16 baraj açarken, özel sektör de dün 1 milyar 259 milyon liraya mal olan Sinop Boyabat Barajı'nın da aralarında olduğu toplam 26 adet HES'i açtı.

    Yorumlar

banner160
Arşiv