Çinli şirketler Amerika'yı yutuyor!

Dünyanın yükselen gücü Çin, ABD'yi her alanda geçmeye hazırlanıyor. Bu yıl, Çinli şirketlerin ABD'li şirketleri satın alma tutarı rekor kırdı.

13 Aralık 2012 Perşembe 16:24
Çinli şirketler Amerika'yı yutuyor!
 2030 yılı itibariyle dünyanın en büyük ekonomisinin Çin olması beklenirken, zor durumdaki ABD'lişirketleri kurtaran Çinli şirketlerin sayısı da her geçen gün artıyor.
Bu yıl, Çinli şirketlerin ABD'li şirketleri satın alma tutarı rekor kırdı.
Dealogic verilerine göre, Çinli şirketler sene başından bu yana 10,5 milyar dolar tutarında satın alma gerçekleştirerek 2007 yılındaki 8,9 milyar dolar harcamayı geride bıraktı.
Son birkaç günde AIG'nin leasing biriminin yüzde 80'i Çinli yatırımcılara 4,2 milyar dolara satıldı. Çinli otomotiv parçaları imalatçısı Wanxiang Group, zor durumdaki ABD'li batarya üreticisi A123 Systems'e 256,6 milyon dolar ödeme yapmıştı.
Sinopec ise, Devon Energy'ye ait bir dizi petrol ve doğalgaz sahasındaki haklarını 2,4 milyar dolara almıştı.
Beş alanda faaliyet gösteren Çinli grup Dalian Wanda Grubu, dünyanın ikinci büyük sinema zinciri olan Amerikalı AMC'ye ait hisselerin tamamını 2,6 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu.
Citi'den Colin Banfield, yerel piyasalarında çok güçlü olan Çinli şirketlerin yönetimlerinin giderek karmaşık hale geldiğini belirterek eskisine göre dışarıya açılma konusunda güvenlerinin çok daha yüksek olduğunu söyledi.
Milbank Asya Birimi Başı Anthony Root, Çinli şirketlerin çok hızlı büyüdüğünü kaydederek katı düzenlemelere ve politik soru işaretlerine rağmen şirketlerin büyümelerini sürdürdüğünü söyledi. Root, ''Çinli şirketler çok stratejik adım atıyorlar. İş tetiği çekmeye geldiğinde karşısındaki kişinin kim olduğunu çok iyi bilerek iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanıyorlar'' diye konuştu.

    Yorumlar

banner160
Arşiv