45 Bin TL Maaş Alan Bürokrat?

SPK Başkanlığı için adı geçen İMKB Başkanı Turhan isteksiz bir açıklama yaptı. SPK Başkanı olduğu takdirde maaşı...

13 Aralık 2012 Perşembe 17:10
45 Bin TL Maaş Alan Bürokrat?
 SPK aşkanlığı, İMKB Başkanlığı’na göre daha üst bir makam gibi görünse de SPK Başkanlığı için adı geçen İMKB Başkanı İbrahim  Turhan  isteksiz bir  açıklama  yaptı.

Turhan , “Başarısızmıyım ki bana  yeni  iş yaratmaya çalışıyorsunuz. Ben yaptığım işten gayet  memnunum ” dedi. İMKB Başkanı’nın eline ayda 45 bin lira geçiyor. SPK Başkanı olursa maaşı 5 bin 400 liraya inecek.

SPK yasa tasarısı TBMM’de görüşülürken beklenmedik şok bir önergeyle mevcut başkan ve kurul üyelerinin görev süreleri son erdirildi.Yasa’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte Vedat Akgiray ve kurul üyelerinin görevleri sona ermiş olacak.

Bu önerge çok tartışılırken  ekonomi  kulislerinde konuşulan bir diğer konu ise Vedat Hoca’nın yerine kimin geleceği oldu. SPK’nın  yeni  başkanı olabilecek isimler arasında halen İMKB Başkanı olarak görev yapan İbrahim  Turhan ’ın şansının yüksek olduğu  hafta  boyunca dile getirildi.

İMKB Başkanı’na dün katıldığı bir  toplantıda  bu  gelişme  soruldu. Konu 1  haftadır  konuşulduğu halde ‘SPK başkanlığı için adınız geçiyor’ sorusuna  Turhan  “Şu anda sizden duyuyorum bunları” dedikten sonra bu işe çok da istekli olmadığını şu sözlerle ifade etmiş oldu:

“Şu anda yaptığım işten gayet  memnunum . Beni burada başarısız mı buluyorsunuz? Bana  yeni iş yaratmaya çalışıyorsunuz. Halimden son derece  memnunum .”

İMKB Başkanı’nın aldığı maaş ile SPK Başkanı’nın aldığı maaş arasındaki farkı bilenler bu açıklamayı  okuduktan sonra, “Ben de olsam şu anki halimden  memnun  olurdum. SPK başkanlığını bir üst görev gibi görsem de kabul etmek istemezdim” demekten kendilerini alamadılar.

İbrahim  Turhan , SPK Başkanlığı dedikodusunun yanı sıra diğer  güncel  konulara da değindi. Turhan , Borsa İstanbul’da Hazine payının yüzde 49 olmasının, aslında hükümetin  özel  sektöre, piyasaya ne kadar önem verdiğini, burada asıl belirleyici olanın kim olması gerektiğini  açıkça gösterdiğini belirtti.

Turhan , 1998 yılına kadar  dünyanın  en iyi beş  teknolojisinden  birine sahip İMKB’nin o  tarihten sonra gerekli  teknoloji  yatırımlarının hayata geçirilmemiş olması nedeniyle bu  etkinliğini koruyamadığını belirtti.

En Yüksek Maaşlı Makam

- İMKB Başkanı, Türkiye’de en yüksek maaşı alan bürokrat ünvanına sahip. Borsanın patronu ayda 28 bin lira alıyor.

- Ancak İMKB Başkanı prosedür gereği yılda 16 maaş kazanıyor. Aylık kazancı 37 bin 333 TL oluyor. İMKB Başkanı’na ayrıca 8 bin 500 liralık da kira yardımı yapılıyor.

- Başkan aynı zamanda Takasbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Dolayısıyla yılsonunda bu kurumdan huzur hakkı ve jestiyon alıyor.

- Takasbank’ın performansına göre bu tutar değişmekle birlikte aylık 5 bin liranın üzerinde. Yani toplamda İMKB Başkanı’nın eline ayda 50 bin TL’den fazla bir para geçiyor.

- İMKB yıllarca özerk bir yapıda yönetildiği için maaşlar bu denli yüksek.

- SPK ise kamu kurumu olarak farklı bir statüde.

- SPK başkanları bir süre öncesine kadar 8 bin liraya yakın maaş alıyordu.

- Ancak üst kurullarda görev yapan bürokratların maaşlarının yeniden belirlenmesinin ardından başkan maaşı da 5 bin 400 liraya indirildi.

    Yorumlar

banner160
Arşiv