Seferihisar'dan Türkiye'ye örnek olacak proje

Türkiye'nin ilk sakin şehri olan İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde, Yaşar Üniversitesi işbirliğinde temelleri atılan “Bilim Dükkanı” hizmet vermek için gün sayıyor.

14 Aralık 2012 Cuma 12:28
 Seferihisar'dan Türkiye'ye örnek olacak proje
 Uygulama kapsamında halkın arasına inecek  üniversite ; araştırma, analiz, tasarım, proje ve eğitimleri  Seferihisarlılarla paylaşacak. Projeyle bölge halkının hem kalkınması hem de ellerindeki imkanları daha  iyi kullanmalarına  çalışılacak. Sığacık'ta kurulan Bilim Dükkanı'nın, Türkiye 'ye model olması bekleniyor. Yaşar  Üniversitesi  ile Seferihisar Belediyesi'nin ortak projesi kapsamında  üniversite  halkla buluşturulacak. Seferihisar Sığacık'ta açılacak bilim dükkanında üniversite ortamı  küçük ahşap bir kulübe içinde Seferihisar'da  yaşayan  7'den 77'ye herkese  bilgi  dağıtacak.  Türkiye 'nin ilk sakin şehri olan Seferihisar'ın böyle bir şeyi hakkettiğini, hatta geç kalındığını söyleyen CHP'li Belediye Başkanı Tunç Soyer, “ Üniversiteler  sadece kampüs içinde  eğitim  vermekten çıkmalı. Bu  görüşümü   Yaşar   Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ile paylaştığımda olumlu yaklaştı ve Bilim Dükkanı'nın  temelleri  atılmış oldu.  Üniversite  hangi bilim dalında  eğitim veriyorsa gelip burada sunacak. Vatandaşlar ne istiyorsa, neyi merak ediyorsa bu kulübede onların sorularına cevap verilecek” dedi.

"KÜÇÜK  KÜÇÜK  PROJELER HAYAT DEĞİŞTİRECEK"

Zamanla  Seferihisar halkının hayatının  değişeceğini  belirten Başkan Tunç Soyer şunları söyledi:

Yaşar   Üniversitesi 'nin bütün bilim dallarından akademisyenler buraya geldi. Oturup uzun uzun toplantılar  yaptık. Ortaya yaratıcı fikirler çıktı.  Küçük   küçük  projeler bir araya geldiğinde Seferihisarlılar'ın hayatını  değiştirecek  ve Seferihisar  gelişecek . Bugün  Yaşar   Üniversitesi 'nde bilim adına ne üretiliyorsa artık hayata sokulacak. Keşke bu Türkiye'nin  her yerinde  yapılsa. Biz bir ilki yapıyoruz. Eminiz ki bundan sonra da bilim ile halkın buluşması  Türkiye 'ye yayılacak.”

Seferihisar Belediye Başkanı Soyer, “Sembolik bir  üniversite , kulübüde duracak ve  üniversitenin tüm birimleri  hazır  bulunacak. Bir ekip araştırma yapacak. Seferihisar'ın sokaklarında anket yapılacak. İhtiyaçlar belirlenecek ve çözüm üretilecek” dedi.

Prof. Dr. Murat Barkan ise, “ Üniversiteler  var olan bilim talebini, ihtiyacını karşılamak durumdadır.  Farkında  olunmayan ihtiyacın ortaya çıkarılması bizim görevimiz. Sakin şehir olan Seferihisar artık hareketlenecek. Üniversitenin bilim birikimi, Seferihisar'ın çocuklarına aktarılacak, onların ufkunu açacak. Üniversite burada kendi kendine harekete geçecek” diye konuştu.

“SEFERİHİSAR'IN TURİZMİ VE PAZARI HAREKETLENECEK”

Seferihisar halkına turizmin püf noktalarını göstereceklerini ve doğal güzelliği bozmadan turizmini hareketlendireceklerini belirten Prof. Dr. Murat Barkan, “Butik oteller ile kendi evlerinde turist ağırlayacak olan bir halk var karşımızda. Birebir kişisel ilişki ile turizm nasıl satılır bunu öğreteceğiz. Başta mandalina olmak üzere Seferihisar'ın öz kaynaklarından bir gıda üreyecek. Ve bu gıdanın nasıl pazara sunulacağını geliştirip Seferihisarlılar'a göstereceğiz. Bir ürün en güzel şekilde nasıl üretilir, pazarlanabilir, paketlenebilir ve satışa hazır hale getirilip nasıl satılabilir? Üreticiden tüketiciye aracı olmadan ulaştırmayı öğreteceğiz. Böylece bölge halkı hem turizmde bir adım öteye gidecek hem de pazarı profesyonel olarak hareketlendirmiş olacağız” dedi.

Seferihisar'ın doğal güzelliklerini bozmayacaklarını ifade eden Prof. Dr. Murat Barkan, “Buraya devasa oteller düşünmüyoruz. Ama buranın turizm girdisini yükseltmemiz lazım. Birim başına maliyeti düşürüp karı yükseltmek lazım. İnsanların gözünde şu meşhur otel yerine Fadime teyzenin evinde kalıp onun sabah kahvaltısını yaparım demesini istiyoruz. Kesinlikle yaşam şartları değişmeden” diye konuştu.

Seferihisar'ın yenilenebilir üç enerjiyi barındırdığını belirten Barkan, “Jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi tek bir yerde buluşuyor. Bu yüzden Seferihisar'da üniversitelerin doğal bir laboratuarı halinde. Bu üç enerjiyi daha verimli kullanmak için çalışmalar yapacağız. İzmir Üniversiteler Platformu'na bağlı diğer sekiz üniversite de bu projede yer almak için çalışıyor” dedi.

PANSİYONLARA YILDIZ YERİNE MANDALİNA

En iyi ev pansiyonlarının kalitelerini yıldız yerine mandalina ile göstereceklerini belirten Soyer de, “En iyiye beş mandalina, iyiye dört mandalina diye gidecek. Bu da sonuçta Seferihisar'ın sembollerinden. Bunlar pazarlama teknikleri. Hayatın her alanının bilimsel bilgiyle desteklenmesi gerekiyor. Biz bunun ilk adımını atıyoruz. Diliyorum ki Türkiye'de her yerleşim bilimsel bilgiyle buluşacak. Kendi kentlerinin gelişimini böylece büyütmek olacak” dedi

    Yorumlar

banner146
Arşiv