Netanyahu seçim zaferini ilan etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sandıkların açılmasıyla gelen ilk seçim sonuçlarının ardından Tel Aviv'deki partisi Likud'un genel merkezine, ortağı Avigdor Liberman ve parti kurmaylarıyla geldi.

23 Ocak 2013 Çarşamba 10:31
Netanyahu seçim zaferini ilan etti

Yerli ve yabancı yaklaşık 200 gazetecinin izlediği Netanyahu, kurulan özel platforma partililerin ''Bibi'' sloganları arasında çıktı. Uzun süre kürsüde partililer tarafından ayakta alkışlanan Netanyahu, daha sonra kürsüye geçti.

Sözlerine, ''İsrail demokrasisinden ve bu ülkeye başbakan olmaktan gurur duyuyorum'' diyerek başlayan Netanyahu, ''İsrail halkı başbakanlığa devam etmemi istiyor'' ifadesini kullandı.

Netanyahu'nun konuşması sırasında ortağı Liberman'ın da hemen yanında beklemesi dikkati çekti.

-''İlk işimiz İran''-

Kürsüde konuşması sık sık ''yaşa Bibi'' sloganlarıyla kesilen Başbakan Netanyahu, partilerinin tüm ülkeyi kucakladığını belirterek, geniş yelpazeli bir hükümet kurmaktan yana olduğunu kaydetti.

Netanyahu, İran ile ilgili olarak ise ''İlk işimiz İran'ın nükleer silah edinmesine engel olmak'' diye konuştu.

Bir grup partili, salonda eski koalisyon ortağı Şas partisi için ''Şas'la koalisyona hayır'' sloganı attı.

Netanyahu'nun bu slogana sessiz kalması, eski ortağı Şas'ın yine kurulacak yeni hükümet denkleminden uzak olmadığı şeklinde yorumlandı. Netanyahu, yarın hemen hükümet kurma çalışmalarına başlayacağını ifade ederek, partililere hitaben, ''Artık eve gidip uyuyun çok yoruldunuz'' dedi.

5 MADDELİK YOL HARİTASI

Bu hükümetin üzerinde olduğu prensipler şunlar olacaktır. Hükümetimiz 5 temele sahip olacaktır:

- İlk olarak bizi saran tehditlere karşı güvenliği öne alacağız. İran'ın nükleer silah edinmesine mani olacağız.

- İkinci olarak karşı karşıya olduğumuz global ekonomik krize karşı önlem alacağız.

- Üçüncü olarak hükümet dürüst olma sözü verecektir.

- Dördüncü olarak herkese fırsat eşitliğini sağlayacak bir hükümet olacak.

- Beşinci olarak hayat pahalılığına karşı savaşı kazanan ve hayat şartlarını kolaylaştıran bir hükümet olacaktır.

-Liberman: Önceliğimiz başbakanlığı almak ardından ulusal birliği sağlamak-

Netanyahu'nun ardından kürsüye gelen Liberman ise ''İlk işimiz önce başbakanlığı almak, ardından ulusal birliği sağlamak'' dedi.

Daha sonra tüm parti kurmaylarını kürsüye çağıran Netanyahu, birlikte İsrail ulusal marşını söyledi. Netanyahu, daha sonra salondan ayrıldı.

Bu arada, Likud parti genel merkezindeki salona girişte uygulanan yoğun güvenlik önlemleri, gazetecilerin de tepkilerine neden oldu. Bazı gazeteciler, bu durumu protesto ederek salona girmedi ve toplantı alanından ayrıldı.

Sandıkların yarısının açıldığı seçimde oyların sayımı devam ederken, seçime katılım oranı yüzde 66,6 olarak açıklandı.

İsrail'de seçim sandıklarının yüzde 90'ının açıldığı bildirildi.

Yapılan sayım işlemlerinde sona yaklaşılırken şuana kadar sayım ve tasnifi yapılan oylara göre 11 parti meclise girebiliyor. Netanyahu'nun sağcı bloku mecliste 42 sandalyeden 31'e geriledi.

Seçmenin tercihlerinde ulusal güvenlik kaygısı etkili olduğu gözlenirken, seçimlerde sürprizi ise  kilit partisi konumuna yükselen ve laik merkez solu temsil eden Yeş Atid partisi oldu. Yeş Atid kamuoyu yoklamalarında en fazla 11 sandalye çıkaracağı belirtiliyordu. Bu durum kararsız yüzde 15'lik dilimdeki seçmenin son hafta oylarını Lapid'e kaydırdığını ortaya koydu.

İsrail Meclisi Kneset'te girecek partiler ve aldıkları sandalye durumu son duruma göre şöyle sıralandı: Netanyahu'nun Likud-Beitenu 31, Merkez sol parti Yeş Atid 19, İşçi Partisi 15, Şas 12, Yahudi Evi Habayit Yehudi 11, Birleşik Tevrat Yahudiliği 7, Hareket (Hattuna) 6, Sosyalist Meretz 6, Birleşik Arap listesi-Tal'al 4,ve Balad 3. Kadima ise halen yüzde 2'lik seçim eşiği barajını aşamadı.

Ajans Pres

    Yorumlar

banner160
Arşiv