Avrupa'da kuş gribi alarmı

Hollanda’da kuş gribi vakalarının görülmesiyle komşu ülkeler de harekete geçti. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ve Almanya kuş gribi için bir dizi önlem aldı.

03 Aralık 2014 Çarşamba 13:02
Avrupa'da kuş gribi alarmı
 Güney Hollanda'nın Zoeterwoude mevkinde bir çiftlikte yeni bir kuş gribi vakasına rastlanması komşu ülkeri de harekete geçirdi. 

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti alarmda

Eyaletin sınır komşusu Hollanda’da kuş gribi vakalarının görülmesiyle yerel hükümet harekete geçti. 
Eyalet hükümeti kanatlı kümes hayvanlarının çıkarılacak yeni yasayla açıkta değil sadece kümeslerin içinde yetiştirilmesi zorunluluğu getiriyor. 

Berlin de kuş gribine karşı hazırlıklı

Almanya’da çıkacak yeni yasaya göre kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde kümes zorunluluğu getiriliyor.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Hollanda’da yayılan kuş gribine karşı aldığı “kümes zorunluluğu” kararı hükümeti de harekete geçirdi. Başbakan Angela Merkel başkanlığında yapılan toplantıda hükümet yetkilileri Almanya genelinde çiftliklerde kümes zorunluluğu uygulamasının getirilmesine karar verdi. 


Kanatlı hayvan yetiştiren çiftlikler hayvanlarını çiftliğe ait açık arazilerde dahi bundan sonra dolaştıramayacak ve kümesler de 500 metre genişliğinde olacak. 

Hollanda’da ördek, tavuk, hindi ve kazların kuş gribine yakalanması ve sonrasında 150.000 hayvanın itlafına neden olarak Sibirya’dan mevsim değişikliği nedeniyle gelen göçmen kuşların neden olduğu tahmin ediliyor.

Hollanda Ekonomi Bakanlığı tarafından H5N8 virüs türünün insana bulaşabileceğini belirtilerek bu kapsamda ülke genelinde 72 saat boyunca kümes hayvanları ve ürünleri nakliyatının durdurulduğu açıklanmıştı.

Gribin yayılmasının önlenmesi için çiftliğin bulunduğu yer merkez olarak kabul edilerek 10 kilometre çapındaki alanda, kümes hayvanları, yumurta ve tavuk gübresine transport yasağı getirildi.

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv