Ayder'in Merkezinde Yapılaşmaya İzin Verilmeli

Son zamanlarda asılsız olarak kasıtlı oluşturulmaya çalışılan ''Ayder bozuldu'' gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan il genel meclis üyesi Cemil Kus Ayder'e sahip çıktı.

24 Ekim 2016 Pazartesi 18:18
Ayder'in Merkezinde Yapılaşmaya İzin Verilmeli
 Ayder Yaylası, gün geçtikçe turizmin gözbebeği olma yolunda emin adımlarla ilerlerken ,son zamanlarda asılsız olarak kasıtlı oluşturulmaya çalışılan ''Ayder bozuldu'' gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan il genel meclis üyesi Cemil Kus Ayder'e sahip çıktı.

 

YOĞUNLUK OLDUĞU ZAMANLARDA TURİSTLERİN BİR KISMI  GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALIYOR.

 

Ayder için kasıtlı olarak kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığının altını çizen Kus ''Ayder, özellikle tatil günlerinde konaklamaya gelen turist sayısının yüzde 70'ını konaklama kapasitesine sahip. Gelen Turistlerin konaklamasının yüzde 30'unu oteller karşılarken, yüzde 20'si yayla evi tipi mekanlarda ,yüzde 20'sini de pansiyonlar karşılıyor, geriye kalan yüzde 30'u ya geri dönüyor yada başka imkanlar aramak zorunda kalıyor.'' dedi.

 

YAPILAŞMAYA MERKEZDE İZİN VERİP YEŞİL ALANLAR VE ORMANLAR KORUMA ALTINA ALINMALI

 

'' Ayder'in son zamanlarda kıyas edilen Davos olabilmesi için Ayder'de yapılan konaklama tesislerine belirli bir düzen veya uygun imar disiplinin getirilmesi düşünülebilir ancak gelen turist sayısını karşılayamayan bir Turizm merkezindeki konaklama tesislerini kapatmak veya yıkmak çözüm değildir. Mevcut yapıları yıkım yerine belediyemiz tarafından yapılan ve Kurula sunulan Koruma amaçlı imar planının en kısa zamanda devreye girmesi Ayder için yapılabilir en güzel hizmetlerden biri olacaktır. ''

 

ALTERNATİF YOL VE DAHADA LÜKS TESİSLER YAPILMALI

 

''Ayder'de yapılaşma planlı olarak merkeze çekilip her turizm merkezinde olduğu gibi lüks oteller ve Uluslar arası misafirleri ağırlayabilecek kapasiteye sahip konaklama tesislerinin yapılmasına izin verilmesi gerekir. Bir bayram tatilindeki turist sayısını karşılayamayan Ayder'deki konaklama tesisleri için alınan yıkım kararları çözüm üretmeyeceği gibi Ayder'i daha da çıkmaza sokacaktır. Ayder'in en büyük sorunu merkezde yapılmış olan doğaya uygun yapılar değil yıllardır yapılamayan alternatif yol ve bir türlü onayı verilmeyen koruma amaçlı imar planıdır. '' 

 

DAVOS'UN MERKEZİNDE AYDERİN 5 KATI KADAR YAPILAŞMALAR VAR

 

''Davos yönetimi gelen turist sayısını karşılamak için merkezdeki yapılaşmalara izin verirken yeşillik alanları ve ormanları koruyarak vede lüks yatırımlara izin vererek Davos kimliğini almıştır. Ayderimizi denetimli ve doğaya uygun yapılaşmalar ile Konaklama tesislerini büyütür ve lüksleştirebilirsek ve alternatif bir yol yapabilirsek Davos Ayder'in alternatifi bile olamaz !'' dedi.

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv