Türkiye Yüzyılı III: Eğitim ve İnsan Gerçeği

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu, Türkiye Yüzyılı'nı Haber7 için değerlendirdi.

17 Ocak 2023 Salı 09:18
Türkiye Yüzyılı III: Eğitim ve İnsan Gerçeği
Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu, Türkiye Yüzyılı'nı Haber7 için değerlendirdi.Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu medeniyet vurgulu eğitim politikalarının temel parametreleri dediği birer değer olarak içselleştirilmiş ahlâk, fazilet, insanî birlikte yaşama ve marufun egemenliğinin mutlak farkındalıklar silsilesi maddelerini sıralayarak Türkiye Yüzyılı’nın üzerinde yoğunlaşacak en mühim konuyu şekilde ifade etti; insan düşüncesinden hareketle bu unsur üzerinde yükselecek medeniyet problemi ve bu problemin pratik olarak zihin formasyonumuzda meydana getireceği kalıcı değişikliklerin pragmatik değil müreffeh, maddeci değil ruhsal aydınlanmaya, muhteris değil insan gerçeğine dayalı amaçlar etrafında şekillenmesi olacaktır.

MEDENİYET KURUCULAR VE YIKICILAR
Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu'nun yazı dizisinin üçüncüsü, "Türkiye Yüzyılı III: Eğitim ve İnsan Gerçeği" şöyle:
Bir medeniyeti inşa eden ana kurucu bilgi, ideal üzerine giydirilmiş insan gerçeğinin sonuçlarıyla ilgilidir. Eğitim felsefesi bir anlamda insan felsefesidir. Fakat unutulmaması gereken en mühim şey, medeniyeti ihya eden insan olgusundan hareketle nesiller, daima birbirleriyle zamanın yıkıcılığına rağmen organik bir bağ tesis edebilmiştir. Medeniyet kurucular, gereklilik idealleri üzerine kurarken; yıkıcılar gereksiz hâle gelmiş, savrulmuş olmanın idealsizliğiyle yıkarlar yani artık merkezde kalamayışlarının tarihi örneği olurlar. İşte insan düşüncesiyle doğrudan alakalı bu uygarlık süreci, eğitimin majör etken olduğu gerçeğini hiçbir çağda gündemden düşürmemiştir. O hâlde insan nedir? Eğitim, insanı ve medeniyeti nasıl ayağa kaldırabilir?

    Yorumlar

banner153
Arşiv