Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünden ORKÖY Hibeleri Başladı.

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü Tarafından Köy Muhtarlarına Bilgilendirme Semineri Verildi.

27 Temmuz 2022 Çarşamba 07:59
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünden ORKÖY Hibeleri Başladı.
Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü Tarafından Köy Muhtarlarına Bilgilendirme Semineri Verildi.

 

Ormanların korunması, geliştirilmesi,  genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla orman içinde ve bitişiğinde yaşayan köy halkının ekonomik, sosyal, kültürel yönden kalkınmalarına katkı sağlayarak, ormanlar üzerindeki olumsuz baskılarını en aza indirmek, birinci derecedeki ilgilerini başka gelişim sektörlerine yöneltmek amacıyla Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü Tarafından Köy Muhtarlarına Bilgilendirme Semineri Verildi.

 

Trabzon Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Kotil ve ORKÖY Şube Müdürlüğü Tarafından, Ardeşen Belediyesi Konferans salonunda verilen seminerde; Ferdi destekler, sosyal nitelikli, ekonomik nitelikli, kooperatif destekleri, Odunun yakacak olarak kullanımını azaltan ve orman köylüsünün yaşam kalitesini iyileştirici projeler hakkında Köy Muhtarlarına bilgi verildi.

 

Orman köylüsüne gelir getiren, istihdam yaratan projelere hibeli kredi verilmekte:

Fenni Arıcılık, Süt Sığırcılığı, Süt Koyunculuğu, Besi Sığırcılığı ve Manda Yetiştiriciliği gibi üretime yönelik birçok projeye destek kredisinin yanı sıra köy evlerinin çatı, diş cephe, güneş enerjisi ve kalorifer gibi yaşam koşullarının iyileşmesi adına proje türüne göre 1-4 yıl ile 3-7 yıl ödemesiz devre vardır faizsiz ve 2022 yılı için proje tutarının % 20’si oranında hibe desteği sağlanarak kredi verilmekte.

 

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen seminerde Kredi şartları hakkında şunlara değinildi; aynı köyde aynı proje türünde en az 3 kişinin talebi olması gerekmektedir.

ORKÖY desteklerinden faydalanacak şahısların orman köylüsü olması gerekmektedir.      

Asgari son 1 yıldır aynı orman köyünde ikamet etmesi şarttır

Bir defaya mahsus olmak üzere, iki aydan fazla olmayan adres değişikliği yapanlar da krediden faydalandırılabilir.

Krediden faydalanacak şahsın hem kendisinin hem eşinin; esnaf, memur, kamuda daimi işçi ve icralık durumda olmaması gerekmektedir.

Aynı hanede oturan aileden anne, baba veya bekâr olan reşit çocuklardan sadece birisine kredi verilebilir.

Eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş, çocuklarıyla birlikte yaşayan kişiye de destek verilebilir. Duyurusu yapıldı.

 

ORKÖY HAkkında; 1956 yılında yürürlüğe giren 6831 sayılı kanunun 13. maddesinde değinilen orman içi ve kenarında bulunan köylerde yaşayanlara 20 yıl süreyle ‘kalkınma kredisi’ verilmesi amacıyla kurulmuştur.

Bu amaçla 1957 yılında OGM bünyesinde ‘köy kalkınma şubesi’ kurulmuştur.

Bu şube daha sonra ‘köy kalkınma Dairesi’ne dönüştürülmüştür.

1964 yılında OGM’ye bağlı  ‘köy kalkındırma dairesi’, ‘orman köyleri kalkındırma dairesi’ adı altında köy işleri bakanlığına bağlanmıştır. Bir ara bu dairenin adı ‘orman köyleri dairesi’ olmuştur.

Orman ve köy ilişkileri genel müdürlüğü 21 Şubat 1970 tarihinde orman bakanlığını kuran kanun hükmünde kararname ile (4950 sayılı kanuna uygun) kurulmuştur.

Zaman içinde farklı yapılanmalar içerisinde yer almış ve nihayetinde;04/07/2011 tarih ve 27984 sayılı resmi gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 645 sayılı kanun hükmünde kararname ile orman genel müdürlüğü bünyesinde daire başkanlığı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Haber: Murat UÇKAN    Yorumlar

banner153
Arşiv