Şubat Ayı Sevgi Ayı!

Her birimiz Şubat denildiğinde akla ilk olarak 14 Şubat Sevgililer Gününün geldiğini bilir.

27 Ocak 2020 Pazartesi 18:52
Şubat Ayı Sevgi Ayı!
Gerçekten de şu meşhur Şubat ayı dedikleri gibi sevgi ayı mı?

Şubat ayı sevgi ayı başlığını açarsak; bence herkes önce kendini sevmeli, nedeni ise çok basit “Kendini sevmeyen başkanını nasıl sevsin” yani!

14 Şubat sevgililer gününe ilişkin birçok söylem var iken en güçlü iddia ise. İlk olarak Roma Katolik kilisesi inancına dayanan bu gün Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Şubat ayında dünyanın birçok ülkesinde kutlanan sevgililer gününde 1 milyar üzerinde kart gönderilmektedir. Öte yandan 14 Şubat Sevgililer Gününe ilişkin birçok varsayım ortaya atılmıştır.

Bu olay da ortaya atılan en güçlü varsayımlardan biri olarak kayıtlardaki yerini almıştır.

Tıpkı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanmaya devam eden yılbaşı (Noel) kutlamaları, paskalya ve cadılar günü bayramı gibi.

Şubat ayını kötüleme veya karalama gibi bir niyetim yok, ancak bizim kültürümüzden olmayan ancak dünya devletlerinin benimsedikleri bu ve benzeri bayram ve kutlamaları asıl sahipleri olan ülke ve topluluklardan daha heyecanlı ve hevesli bir şekilde sahiplenerek kutlamamıza şaşırıyorum.

Şubat 2020’de güzel şeyler olmayacak mı?

 Elbette olacak, misal; Bu yıl dört yılda bir takvimler Şubat ayını bir gün fazla gösteriyor ve 28 gün ile çıkan bu ay 29 ile çıkmakta. Artık bu yıl nasıl ortaya çıktı ve pek çok 29 Şubatta dünyaya gelenler için bu iş gelenek hale geldi bilemem ancak bu konu ile ilgili de tarih şunları kaydetmiş.

16. yüzyılda başlatılan Batı takviminde bir yıl 365 gün olarak belirlenmiş. Geriye kalan yılın 0.2422'lik kısmı-yani beş saat, 48 dakika ve 46 saniyesi - her dört yılda bir fazladan bir gün oluşturuyor.  İşte bu fazladan gün Batı takvimine göre Şubat 29’a denk gelince o gün dünyaya gelen kişilerin doğum günü olarak kutlanıyor.

Yazımda hep batı ve onun geleneklerinin doğuda ne derece önem arz ettiğine dikkat çekmiş olabilirim. O halde bu ayla ilgili şu notlarımı da sizlerle paylaşmak isterim.

2020 Şubat ayı dinimizle ilgili önemli bir olayında kapısını aralıyor. Bu yıl üç aylar 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor. Yani bu yıl şubat ayı hep batının geleneklerine dikkat çekmeyecek, İslam dini ve biz Müslümanlar için çok önemli bir olaya ev sahipliği yapmış olacak.

Bu haftaki yazımı hani bildiğimiz şu sevgi ayı olan Şubat için ayırdım.

Gerekli notlarımız yerine gitti umudu ile haftaya başka bir konu ve yorumlarımla sizlerle olmaya gayret göstereceğim.

İyi okumalar, saygı ve sevgiyle kalın.

Salih NAVDAR

 

 

Anahtar Kelimeler: Şubat Ayı Sevgi Ayı!

    Yorumlar

Arşiv