Sosyal Yaşamdan Kopan Çocuklar

Günümüz şartlarında gelişen teknoloji doğru ve bilinçli şekilde kullanılmadığı için yeni nesil dediğimiz çocuklar sosyalleşme adına toplumdan uzak bireysel içe kapalı nesilleri beraberinde getirmekte. Özellikle cep telefonları, tablet ve bilgisayar ebeveynleri endişeli bir sürece itiyor. Sağlıkçılar tarafından geçmişte Tv ile ilgili gelen uyarılar artık internet ve bu hizmetin alındığı materyaller konusu ön planda.

04 Kasım 2019 Pazartesi 14:23
Sosyal Yaşamdan Kopan Çocuklar
Günümüz şartlarında gelişen teknoloji doğru ve bilinçli şekilde kullanılmadığı için yeni nesil dediğimiz çocuklar sosyalleşme adına toplumdan uzak bireysel içe kapalı nesilleri beraberinde getirmekte. Özellikle cep telefonları, tablet ve bilgisayar ebeveynleri endişeli bir sürece itiyor. Sağlıkçılar tarafından geçmişte Tv ile ilgili gelen uyarılar artık internet ve bu hizmetin alındığı materyaller konusu ön planda. 

Konu geleceğimizin mihmandarları olan çocukları direkt olarak içine alıyorsa, öncelik sırasında başı çekmektedir diye düşünmekteyim.  Bu hususta özellikle küçük yaşta çocuklara cep telefonu, tablet gibi cihazları verilmemesi gerektiğini ailelere ikna yolu ile anlatmak lazım. Aile içinde özellikle anne, susturmak veya oyalamak amacıyla çocuklarına cep telefonu vererek aslında onlara en büyük zararı kendi elleriyle vermektedir.

Günümüz  teknolojinin gelişmesiyle hem genç hem de yetişkinlerin büyük bölümü tarafından her gün kullanılan cep telefonlarının sağlığa olan olumsuz etkilerini ve bunlardan korunmak için yapılması gerekenleri uzmanlar aracılığıyla mutlaka anlatmak  gerekir.

Teknolojinin, birçok avantajın yanında ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız.  Teknolojik cihazlardan özellikle cep telefonlarının sağlığı en çok etkileyen araçlardan olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Yaşam sürecimizde yanımızdan hiç ama hiç ayırmadığımız ve en yoğun şekilde kullandığımız cep telefonu, omurga başta olmak üzere iskelet sistemi sorunlarından, göz ve kulak rahatsızlıklarına kadar birçok şikayete neden olduğunu biliyor muydunuz. Öte yandan uzun süreli cep telefonu kullanan kişilerde ve oyun oynamak veya film izlemek gibi nedenlerle cep telefonu kullananlarda duruş bozukluğu, sırt, boyun ve bel ağrıları, görme ve işitmeyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak; son yıllarda hem kulak çınlaması hem de duyma azlığı ile ilgili sorunların arttığını uzmanlarca gözlenmektedir.

İnsanın en önemli organlarından biri olan kulak ve duyma yetisiyle ilgili uzmanlar, cep telefonlarını kulaklık ile kullanmanın bile  kulakla ilgili sağlık sorunlarına sebebiyet verdiğini kaydetmekteler.

Uzmanlar "Cep telefonundan film izlerken, müzik dinlerken veya oyun oynarken kulaklık kullanımı, kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Bunun kulağa iki şekilde zararı oluyor. Bunlardan biri, dış kulak yolu enfeksiyonu. Özellikle uzun süre kulaklık kullananlarda bu hastalık görülebiliyor. Bu, kulaklıkların steril olmaması veya dış kulak yolunda hasar oluşturması sonucu ortaya çıkıyor. İkinci olarak, cep telefonundan çıkan radyasyonun ve ses dalgalarının iç kulağa verdiği ciddi zararlar var. Çünkü iç kulak çok hassas bir organ. İç kulaktaki işitmemizi ve dengemizi sağlayan hücreler bu tür etkilere karşı son derece duyarlıdır. Bu hücrelerin kaybı neticesinde hem işitmede azalma hem de dengeyle ilgili sorunlar görülüyor." Açıklaması yaptı.

Sonuç olarak; Cep telefonunun mümkün olduğunca baş ve boyun bölgesinden uzakta tutulmasında ve elektrik ritminin çok fazla yaşandığı kalp, beyin, kulak, göz gibi alanlardan uzak olmasında yarar var. Ayrıca, cep telefonlarının yatak odalarının dışında şarj edilmesine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Çocuklar, erişkinlere göre cep telefonunun zararlı etkilerinden daha çok etkilenmekteler. 12 yaşından küçük çocuklara cep telefonu, tablet gibi cihazları vermemek lazım. Aileler, susturmak veya oyalamak amacıyla çocuklarına cep telefonu vererek aslında onlara büyük zarar veriyor. Çünkü çocuk cep telefonunu eline aldığı zaman çevreyle olan iletişimini koparıyor, sadece cep telefonuna bağımlı hale geliyor. Ayrıca cep telefonunun yaydığı radyasyondan çocuklar çok daha fazla etkileniyor. Radyasyondan dolayı çocukların gelişimiyle ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkıyor..

Eğer çocuklara cep telefonu vermek zorunda kalıyorsak, bu sürenin 15 dakikadan fazla olmaması gerekir. Çocuklara, 15 dakikalık süreyi aşmamak kaydıyla günde belki birkaç kez telefon verilebilir ama daha fazla olmamalı.

Büyüme dönemindeki bir çocuğun iskelet gelişiminin doğru olması en önemli sağlık beklentimizdir. Buradaki herhangi bir duraklama çocuğun ileriki yıllarını etkileyecek olan sorunu da beraberinde getirecektir. Postür problemi dediğimiz yanlış duruştan kaynaklı problemleri ortaya çıkaracaktır. Kısacası ;uzun süreli kullanımının sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizen uzmanlara kulak vermeliyiz.

Sosyalleşme adına özellikle cep telefonu bizleri ötekileştirip, iç dünyamızda bizleri yalnızlaştırmaktadır. Aşırı şekilde cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanma; Yetişkinlerde komşuluk, akraba ve aile içinde iletişim sorunlarını, çocuklar da ise, arkadaş ve sosyal çevreden soyutlanarak bireysel yalnızlığa itmekte.

Teknolojinin iyi taraflarını bulup kullanma kötü taraflarını ise en aza indirmeliyiz.

Çağın getirdiği yeniliklere mutlaka ayak uydurmalıyız, ancak teknolojinin esiri asla olmamalıyız.

Salih NAVDAR

 

    Yorumlar

Arşiv