Şehit ve Gaziler Günü

Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ‘‘Gazi’’ unvanı vermiş, 19 Eylül gününün “Şehitler ve Gaziler Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır

26 Eylül 2023 Salı 01:50
Şehit ve Gaziler Günü
Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ‘‘Gazi’’ unvanı vermiş, 19 Eylül gününün “Şehitler ve Gaziler Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.İnsan bu dünyada çalışarak pek çok rütbe ve unvanlar elde edebilir.

Bu rütbelerin zirvesinde hiç şüphe yok ki şehitlik ve gazilik bulunur, çünkü bu rütbeler hayat karşılığında elde edilmekte ve inanç sayesinde kazanılmaktadır.

Şehit ve Gazilik, en anlamlı unvanlardandır.

Savaşta ölenlere “şehit”, savaşa katılarak büyük yararlılık gösterenlere, yaralananlara ise “Gazi” denir. Şehit ve gaziler birlikte bu vatanı yurt edinmemizde, vatanın korunmasında her türlü güçlüğe göğüs germişlerdir.Bu manada Tüm Türkiye'de olmuş olduğu gibi Rize ve İlçelerinde de çeşitli Anma Törenleri Düzenlendi.
Rize'nin Ardeşen İlçesinde, hükümet konağı önünde Atatürk Anıtı önünde çelenk koyma töreni düzenlendi, Ardeşen’deki törende İlçe Kaymakamı Ferhat Altay ve İlçe Belediye Başkanı Avni Kahya Atatürk Heykeline çelenk sunumu yaptı.Düzenlenen Törende Sırası İle İlçe Kaymakamı Ferhat Altay, İlçe Belediye Başkanı Avni Kahya, İlçe Garnizon Komutanı Erdal Yıldırım, daire amirleri oda basanları, STK temsilcileri, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları katıldı.

 Tören Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından İlçe Kaymakamlığı ve Belediyesinin organize ettiği yemekte bir araya gelindi.

Anahtar Kelimeler: Şehit ve Gaziler Günü

    Yorumlar

banner153
Arşiv