Kaçkar Bölge İtfaiye Birliği ve Ardeşen Belediye Ekipleri Olaya Müdahale Etti

Ardeşen yeni mahallede hizmet veren bir fırının bacası bir anda alev aldı. İhbar üzerine olay yerine gelen Kaçkar Bölge İtfaiye birimleri yangın büyümeden olaya müdahale ederek olası bir facianın büyümesine engel oldu.

07 Haziran 2019 Cuma 06:01
Kaçkar Bölge  İtfaiye Birliği ve Ardeşen Belediye Ekipleri Olaya Müdahale Etti
Ardeşen yeni mahalle Atatürk caddesi üzerinde akşam saatlerinde bir fırının bacasından yükselen yoğun duman ve alevler cevre sakinlerince Kaçkar Bölge İtfaiyesine haber verildi. Olay yerine ivedilikle gelen ekipler yangına, büyümeden müdahale ederek olası bir faciayı önlediler. Olay yerinde, Ardeşen Belediyesi ekipleri de takviye için hazır bulundu.


Peki Baca yangını nedir?

Bacalar; atık gazları, ısı üreteçlerinde oluşan yanma sonu ürünlerini veya ortamda oluşan kirli havayı dışarı atmak için kullanılanı bağımsız kanallardır. Kazan bacaları, mutfak bacaları, soba bacaları, şömine bacaları ve endüstriyel bacalar standartlara uygun tasarlanıp yapılmadığı ve işletme sırasında bakım ve temizliği yapılmadığı takdirde birer yangın kaynağı olabilmektedir.

Baca yangınıyla başlayan ve büyük yangına dönüşerek yanan çok sayıda işyeri, yalı ve ahşap bina mevcuttur. Özellikle ahşap binalarda baca yangınları çok tehlikelidir. Baca yangınlarının birinci sebebi bacaların yeterince temizlenmemesidir. Tutuşan kurumlar, küçük yer sarsıntıları ile bacalarda meydana gelen küçük çatlaklardan veya iyi yapılmamış duvarlardan çatıya veya iç bölüme sirayet etmekte ve yangın büyümektedir.


Baca yangınları nasıl çıkar. Sebebi nedir?

İçeriğinde atık miktarı fazla olan yakıtlar, tam olarak yakılamaz ve yanmamış uçucular buhar halinde yanma sonu ürünü olarak bacaya geçer. Yanmamış parçacıklardan meydana gelen bu uçucu ürünler, baca içindeki sıcaklık yaklaşık 120 C altındaki sıcaklıktaki yüzeylere temas ettiğinde, dumanda içindeki uçucu ürünler yoğuşarak katran benzeri çökeltiler oluşturur ve baca cidarına yapışır. Sıcaklıklar 60 C altına düştüğünde koyu ve yapışkan bir maddeye dönüşür. Ardışık katmanlar halinde baca içinde gittikçe kalınlaşır. Bu koyu yapışkan çözeltiye kreozot (creosote) denir ve baca yangınlarının temel nedenidir.


    Yorumlar

Arşiv