Gençlerin İlgi Odağı, Yetişkinlere Terapi Geliyor.

Bölgede İlk Olan “Sır Seramik” Ardeşen’de her yaştan kişiye seramik başta olmakla birlikte kil topraktan elde edilen birçok eseri oluşturmada amatör girişimcilere profesyonel destek vermekte.

02 Mart 2020 Pazartesi 12:04
Gençlerin İlgi Odağı, Yetişkinlere Terapi Geliyor.
Bilindiği üzere; Çömlekçilik, Anadolu'da çok eskiden beri yapıla gelmiş el sanatlarından biridir. Çamur, kolaylıkla elde edilen hammaddelerin en eski, kullanışlı olanıdır. Yumuşakken kırılmadan biçimlendirilebilir. Çömleklerin elle yapımında uygulanan temel yöntemler; çimdik, fitil, levha, modeldir. Özlü çamurdan elle veya çömlekçi çarkından geçirilerek çeşitli ölçülerdeki kalıplara dökülüp form kazandırılmaktadır.
Fırınlarda pişirilerek, sırlanan veya sırlanmadan yapılan toprak çanak, çömlek, testi, vazo, küp vb. yapma sanatı olarak tanımlanabilir.Bu anlamda özümüzü yeniden hatırlama adına Ardeşen’de hizmete açılan
Seramik üzerine el emeğinin sanata dönüştüğü sır seramik atölyesi çocuk, genç ve yetişkinlere hafta içi ve hafta sonu olmak kaydıyla kurs vermekte.

 

İş yeri sahibi Muhammet Tekeşin kurs ve kursiyerlerle ilgili; İlçemizde bu sanata ilgi duyan birçok kişi var. Kimi zamansızlıktan yakınırken birçoğu ise hafta sonunu bile bu sanatı öğrenme adına feda ederek kurslarımıza gelmekte. Küçük yaşta öğrencilerimizin yanı sıra yetişkin grubundaki kursiyerlerimiz, bunun rahatlama terapisi olduğunu ifade etmekte. Diye konuştu.

  

    Yorumlar

banner146
Arşiv