Buçan: Çay Üreticileri Modern Köle Haline Dönüştürüldü

CHP Ardeşen İçe Başkanı Faruk Buçan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bölgenin can damarı ve endüstriyel bitkisi olan çayın, üreticilerini özel sektöre mahkûm edilerek modern köleler haline dönüştürülmüştür dedi.

09 Haziran 2020 Salı 09:00
Buçan: Çay Üreticileri Modern Köle Haline Dönüştürüldü
CHP Ardeşen İçe Başkanı Faruk Buçan Çaykur'un Çay Alım Politikasına Bağlı Olarak, Özel Sektörün Çay Fiyatını 2 Bin 400 TL'ye Kadar İndirmesine Tepki Göstererek, “Türkiye’deki özelleştirme politikalarının sonucu olarak, tarımın ve üretimin her alanında olduğu gibi bölgemizin de kalkınmasının can damarı olan, endüstriyel ürünümüz çayın üretimini tıkama noktasına getirmiştir. Bu netice ile üreticimiz özel sektöre, yani sermayeye yok pahasına ürün sağlayan modern köleler haline dönüştürmüştür." ifadelerini kullandı.Buçan çay alım yerlerini de ziyaret eti: Müstahsilin sorunlarını, yerinde ve kendilerinden dinledik.

Yanan çayları görüp dile getirince, biz yanmışız çay yanmaz mı dediler.

Didi nanapeşkuninun enerji ve muhabbetleri süperdi.

Misafir perver köylülerimizin alçak gönüllülükleri ve mütevazılıkleri bizleri ziyadesiyle mutlu etti.YAŞ ÇAY KANUNU

Buçan, "Oysa CHP Genel Merkezi ve CHP Rize Teşkilatı olarak bizler, yıllardır çay üretimi ile ilgili bir yasa düzenlenmesini savunmuş, çay üretimi ve üreticisinin kaderinin, özel sektörün inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini defalarca dile getirerek, hem yerelde hem Meclis düzeyinde önergeler verdik. Sonuç olarak geldiğimiz noktada, ineğimize yedirdiğimiz ottan daha ucuza üreticinin elinden alınan çay, market raflarına el uzatınca cep yakıyor. Tarım can çekişiyor demeyi bile çok isterken, deyim yerindeyse tarımın katledildiği ülkemde Karadeniz’in yeşil altını çayı kurtarmak için muhalefete, STK'lara, Odalara ve üreticiye kulak vermiyorsanız sizlerde özel sektörün ve çay simsarlarının ortaklarısınız.” şeklinde tepki gösterdi. 

    Yorumlar

Arşiv