Başkan Kahya Çöp Transfer İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

Gelişen ve büyüyen her şehrin en büyük sorunu elbette çöp. Bu manada doğu Karadeniz sahil belediyelerinden bu önemli soruna çözüm alternatifleri gelmekte.

10 Mart 2020 Salı 08:58
Başkan Kahya Çöp Transfer İstasyonunda İncelemelerde Bulundu
Ülkemizde idarecilerin gün geçtikçe büyüyerek önlerine sorun teşkil eden temizlik unsuru, il ve ilçelere çöp dağları olarak dönmekte.


Daha yaşanabilir çevreler için Belediyelerin çöp sorunu ile alakalı başlattıkları alternatif çözümlere örnek teşkil edecek bir projenin hayat bulduğu doğu Karadeniz’de Ardeşen Belediyesinin öncülüğündeki KAÇKARBİR çatısı altındaki Rize Özel İdaremiz, Pazar, Çamlıhemşin, Hemşin, Fındıklı, Tunca, Arhavi Belediyesi Pazar Melyat mevkiinde yapımına başladığı çöp transfer istasyonu tamamlanmak üzere.

İlçe ve köylerden ayrıştırılmış şekilde toplanan çöpler bu transfer istasyonunda daha yüksek tonajda araçlara alınarak çöp bertaraf merkezi bulunan şehirlere yollanacak.

Ülke genelinde başlatılan sıfır atık projesi kapsamında ayrıştırılan çöpler geri dönüşüm mantığında ham madde olarak ekonomiye yeniden kazandırılması planlanırken, evsel, bitkisel ve hem cinsine göre ayrıştırılan çöp materyalleri de kendi alanında geri dönüşüme tabi tutulacak.

 

 Bu doğrultuda yapını devam eden çöp aktarım istasyonunda incelemeler yapan Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya inşaat sürecini takip ettiklerini ifade ederek. İnşaatın bitimiyle birlikte çöp ve konusunda doğu Karadeniz de köklü geri dönüşlere birlikte şahit olacağız ifadelerini kullandı.

Başkan Kahya konuşmasına  şöyle devam etti; İlçemiz başta olmakla birlikte Rize Özel İdaremiz, Pazar, Çamlıhemşin, Hemşin, Fındıklı, Tunca, Arhavi ilçelerimizin faydalanacağı çöp aktarma istasyonumuzun fiziki inşaat şekli tamamlanmış olup belli noktalardaki beton ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasının ardından hizmet vermeye başlayacak. Bölgemizde daha yaşanabilir alanların oluşması ve ayrıştırılmış çöp kriterinin yakalanması adına atılan bu önemli adımda desteği olan herkese teşekkür ederiz. Dedi.    Yorumlar

banner146
Arşiv