Ardeşenli Yazarın Kitabı “KİTLUK” Çıktı

Lazca roman ve öykü yazarı Murğulişi Muradi’nin Türkçe Çalışması Kitapçılarda yerini aldı

11 Temmuz 2022 Pazartesi 18:05
Ardeşenli Yazarın Kitabı “KİTLUK” Çıktı
Lazca roman ve öykü yazarı Murğulişi Muradi’nin Türkçe Çalışması Kitapçılarda yerini aldı

Ardeşenli Lazca roman ve öykü yazarı Murğulişi Muradi'nin Türkçe çalışması "KİTLUK" geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı.

Roman ile ilgili şu bilgiler kaydedildi; Ardeşenli Arif İslamoğlu’nun anlattıklarından yola çıkılarak hikâye edilmiştir. 1940’lı yıllarda Ardeşen'in Şanguli köyünde yaşayan Ömerişi Mehmet ve eşi Fatma’nın, kıtlık yüzünden çetin şartlarda çocuklarıyla birlikte hayatlarını idame ettirmeleri anlatılır.

Yeni insan yayınevi tarafından yayımlanan kitap, Ardeşen'in Şanguli köyünden Artvin'in Murğul ilçesine uzanan yolculuğu, köydeki yaşam mucadelesini, dönemin siyasi gerçekliğiyle harmanlayarak aktarıyor.” Bilgisi paylaşıldı.Kitapla ilgili en belirgin yorum ise şu şekilde:

Bu roman, gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak yazılmıştır.

Bir zamanlar bu topraklarda kıtlık vardı. Çetin şartlar altında çalışan insanlar bitap düştü, zayıfladı ve hastalandı. Açlığın ve yoksulluğun altında ezilen nice aile, gıda darlığı sebebiyle göç etmek zorunda kaldı.

Kitluk, 1940’lı yıllarda yaşayan Ardeşenli Mehmet’le Fatma’nın dramatik yaşam öyküsü. Beş çocuklarıyla birlikte hayatlarını idame ettirmeye çalışan bir ailenin verdikleri mücadele.

Bu mücadele bizim için tanıdık aslında. Yoksulla varsılın, ezenle ezilenin çatışması bu.

Laz romancı ve öykücü Murğulişi Muradi, yakından tanık olduğu hayatları ustalıkla resmediyor. Karadeniz insanının dilini ve o döneme ait detayları dikkate almayı da ihmal etmiyor.

Tarih boyunca aşırı yağmur ve taşkınlar, mevsimsiz soğuklar ve bitki hastalıkları gibi nedenler gıda kaynaklarının yok olmasına sebep oldu. Yakın gelecekte, iklim krizine bağlı olarak memleketimizde ve dünyada tekrar kıtlık günleri yaşanacak.

Ekokurgu, doğayla olan ilişkimizi edebiyatın gücüyle yeniden inşa ediyor. Unutmayalım, edebiyat varsa umut da vardır. 

    Yorumlar

banner153
Arşiv